Spojený spevokol z Pivnice v Podlužanoch

Povzbudenie, radosť, ale aj veľkú vďačnosť Pánu Bohu prežívali bratia a sestry nášho cirkevného zboru v dňoch 31. mája - 2. júna 2013, keď nás navštívili bratia a sestry z cirkevného zboru v Pivnici zo Srbska.
Plní očakávania, ale možno aj obáv sme s nedočkavosťou čakali na ich príchod. O to srdečnejšie však bolo naše spoločné zvítanie sa. Po krátkom občerstvení v zborovej miestnosti aj napriek únavnému cestovaniu pripravili hostia zo Srbska pre nás neopakovateľný hudobný zážitok v podobe večerného koncertu. Ich neúnavná, niekoľkomesačná príprava na vystúpenie v našom chráme bola odmenená obdivom a vďačnosťou. Celý koncert spolu s hovoreným slovom bol nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých prítomných. V ich podaní zazneli nádherné piesne, z ktorých mnohé sa stali pre domácich spevokolistov inšpiráciou pre ich nacvičenie. Po skončení večerného programu sa naši hostia rozišli do rodín bratov a sestier nášho cirkevného zboru, v ktorých bolo pre nich zabezpečené ubytovanie.

Ďalší deň v sobotu po raňajkách v hostiteľských rodinách pokračoval pre našich hostí návštevou cirkevných zborov v okolí: Bánoviec-Horných Ozoroviec, Uhrovca a Kšinnej. Po dni naplnenom príjemnými stretnutiami a krásnymi zážitkami našich hostí a po príchode do Podlužian sa uskutočnila skúška piesní spojených spevokolov z Podlužian, Bánoviec nad Bebravou a Horných Ozoroviec a spojeného spevokolu z Pivnice. Jednotlivo, ale aj spoločne sme si precvičili piesne, s ktorými sme mali poslúžiť na prehliadke spevokolov POS v Lubine.

V posledný deň, v nedeľu, sa v chráme Božom v Podlužanoch uskutočnili služby Božie, na ktorých boli prítomní aj naši hostia z Pivnice. Slávnostným kazateľom slova Božieho bol brat farár Ján Záhorec. Služby Božie boli obohatené opäť krásnym vystúpením spevokolistov z Pivnice. Na záver služieb Božích spoločne zaspievali dve piesne s domácim spevokolom. Kázeň brata farára, prítomnosť bratov a sestier zo Srbska v našom zbore, ich nadšenie pre spev a neochvejná viera v Pána Boha boli pre nás všetkých opäť silným zážitkom. Po službách Božích sme spoločne s bratmi a sestrami zo Srbska odchádzali do rodín k obedu už ako priatelia, s ktorými nás spája dlhoročné priateľstvo, a nie skutočnosť, že mnohí z nás sa videli po prvýkrát. Neskôr sme sa všetci zišli k odchodu autobusov na prehliadku spevokolov POS v Lubine.

To, čo sme prežili, počuli a videli, a taktiež spoločne strávený čas je dôvodom na úprimnú radosť a srdcia naplnené vďakou Hospodinovi.