Slávnostné služby Božie v Prahe

V nedeľu 27. 1. 2013 sa v Slovenskom ev. a. v. cirkevnom zbore v Prahe v Chráme Sv. Michala V Jirchářích konali slávnostné služby Božie. S radosťou sme na nich privítali brata biskupa VD ECAV na Slovensku Slavomíra Sabola s manželkou, ktorý poslúžil kázňou slova Božieho.
Brat dištriktuálny biskup navštívil náš cirkevný zbor prvýkrát. V kázni slova Božieho na text Ef 4, 1 − 16 pripomenul aj 161. výročie úmrtia kňaza, vedca, básnika a propagátora všeslovanskej vzájomnosti Jána Kollára. Hovoril o dôležitosti cirkevného spoločenstva a pripomenul jeho budovanie aj v našom cirkevnom zbore v Prahe.

Rok 2013 je pre náš Slovenský evanjelický a. v. cirkevný zbor v Prahe významný. Od znovuzaloženia ECAV v ČR uplynie 20 rokov. Aj túto významnú udalosť brat biskup v kázni pripomenul.

V rámci týchto služieb Božích poďakovali brat biskup Mgr. Slavomír Sabol, zborový farár Mgr. Marián Čop i členovia zboru odstupujúcemu dlhoročnému dozorcovi zboru bratovi Miloslavovi Hroboňovi za jeho nezištnú prácu v našom cirkevnom zbore. Doc. MUDr. Miloslav Hroboň, CSc., stál na čele cirkevného zboru od roku 2000. Viedol ho zodpovedne a spoľahlivo 13 rokov, a to aj v čase, keď CZ prežíval ťažké obdobie, no vďaka Božej pomoci ho prekonal. Zároveň je aj predsedom Spoločnosti Jána Kollára v ČR.

Po skončení služieb Božích sa naši hostia i členovia SJK zhromaždili pri pomníku Jána Kollára na Olšanských cintorínoch. K pomníku a hrobu Jána Kollára položili kvety a brat biskup predniesol modlitbu i krátku spomienku na túto významnú osobnosť spoločných česko-slovenských dejín. Tu si pripomenuli aj pamiatku prvého predsedu SJK Ing. Vojtecha Vecána, ktorý sa vlani odobral do časnosti. Na záver účastníci pietneho aktu zaspievali hymnickú pieseň „Kto za pravdu horí“.

Aj týmto spôsobom chceme vyjadriť vďaku bratovi biskupovi, že prijal naše pozvanie a spoločne sme strávili požehnané chvíle pri slove Božom, spomienke na dôležité okamihy života cirkvi s odkazom na službu, ktorú máme konať dnes, aby sme zostali verní Božiemu povolaniu.