Regionálna konferencia o práci a postavení žien v cirkvi a spoločnosti

V Kovačici (Srbsko) sa v dňoch 6. - 8. 5. 2011 konala konferencia pre región strednej a východnej Európy pod názvom Vyzvanie luteránskeho spoločenstva v Európe k celkovej rodovej rovnosti.
Konferenciu organizovalo Oddelenie pre prácu žien WICAS LWF (Oddelenie pre ženy v cirkvi a spoločnosti Svetového luteránskeho zväzu) v Srbsku.

Na konferencii sa zúčastnili vedúce pre prácu žien v cirkvách z Ruska, Poľska, zo Slovenska, z Česka, Lotyšska, Maďarska a Chorvátska. Organizačné záležitosti spojené s konferenciou mala na starosti Mgr. Anna Petrák, farárka z Kovačice, ktorá bola v roku 2007 vo Varšave zvolená za regionálnu koordinátorku pre strednú a východnú Európu WICAS LWF. Monitorovanie konferencie, ako aj sprostredkovanie skúseností z iných regiónov na seba prebrala vedúca WICAS Dr. Elaine Neuenfeld.

Účastníčkam konferencie sa prihovoril biskup SEAVC v Srbsku Mgr. Samuel Vrbovský. Na úvod odznela prednáška Mgr. Daniely Horinkovej zo Slovenska na tému Teológia a rodová perspektíva v protestantskom kontexte.

Na druhý deň konferencie bola zvolená i nová regionálna koordinátorka pre prácu so ženami. Po Mgr. Anne Petrák zo SEAVC v Srbsku sa novou koordinátorkou pre región strednej a východnej Európy stala AGNIESZKA GODFREJÓW-TARNOGÓRSKA z Evanjelickej cirkvi a. v. Poľsku. Zvolená je na 3 roky.

Na konferencii bolo dohodnuté ďalšie regionálne stretnutie, a to už na budúci rok. Boli určené i hlavné témy a definované najpálčivejšie problémy postavenia žien v cirkvi a spoločnosti.

„Práca konferencie sa niesla v znamení dôležitého jubilea pre evanjelickú cirkev, ktoré nás očakáva v roku 2017, keď si pripomenieme 500 rokov od vyvesenia 95 výpovedí Dr. Martina Luthera proti predávaniu odpustkov.“ - povedala Anna Petrák, ktorá zároveň pozitívne zhodnotila celkový priebeh konferencie.