Prezentácia učebnice náboženstva

Na Biskupskom úrade ZD ECAV vo Zvolene sa 24. marca 2011 uskutočnilo stretnutie školských dekanov zo seniorátov a duchovných správcov evanjelických škôl na prezentácii učebnice "Vo viere žiť, vo viere oslavovať", ktorá vyšla v roku 2010 vo vydavateľstva Porta Libri.
Knihu prišiel predstaviť profesor Dr. Karl-Christoph Epting s manželkou Karin Eptingovou, ktorá je jednou z autorov tejto učebnice. Tlmočením prezentácie poslúžila sestra Kristína Horňáková, ktorá spolupracovala na preklade učebnice do slovenčiny.

Učebnica Vo viere žiť, vo viere oslavovať je medzinárodným dielom učiteľov náboženstva a duchovných z Poľska, Slovenska, Čiech, Maďarska a Nemecka. Táto kniha je ekumenickou knihou a môže slúžiť ako pomôcka na vyučovanie náboženstva. Pri práci s ňou sa dozvieme o živote evanjelikov v uvedených krajinách. Niektoré kapitoly pripravili zástupcovia evanjelickej cirkvi s luteránskou tradíciou, iné kapitoly zástupcovia evanjelickej cirkvi s reformovanou tradíciou. Na základe rozličných zvykov a tradícií máme možnosť spoznať rôznorodosť našej spoločnej viery v Ježiša Krista a život našich cirkví - v čom sa odlišujú a v čom sa zhodujú. Na základe informácií o sviatkoch cirkevného roka objavujú žiaci, konfirmandi alebo mládežníci ich vieru. Učia sa, čo je iné a čo spoločné u bratov a sestier vo viere v iných krajinách. Spoznávajú ich modlitbou a spievaním, slávením a žehnaním.

Sestra Eptingová predstavila prítomným túto knihu ako učebnicu a priblížila im spôsob práce s ňou. Podelila sa aj o svoje skúsenosti z učiteľskej praxe pri vyučovaní náboženstva.

Pre prítomných to bola dobrá možnosť získať ďalšie poznatky pre prácu pri vyučovaní náboženstva. Veríme, že informáciu o knihe ako učebnej pomôcke na vyučovanie náboženstva odovzdajú aj ostatným bratom a sestrám v seniorátoch a na cirkevných školách.