Pracovníci SED Košeca u krajanov v Kanade

Začiatkom mája 2015 na základe pozvania Združenia slovenských evanjelikov žijúcich v Kanade a osobne rodín Malinčíkovej a Húževkovej, rodákov z púchovskej doliny, Ľubomír Marcina, Anna Kušnírová a Martin Kečkár zo SED v Košeci navštívili Kanadu.
V nedeľu 3. mája 2015 poslúžil brat Ľubomír Marcina zvesťou slova Božieho v Chráme sv. Lukáša v Toronte na slovenských službách Božích. Miestny kňaz Rev. Dr. Dušan Tóth je bratovi Marcinovi v určitom slova zmysle duchovným otcom, pretože viera brata Marcinu v jeho mladosti sa upevňovala i prostredníctvom pravidelného počúvania vtedy zakázanej rozhlasovej stanice Slobodná Európa, cez ktorú brat farár Dušan Tóth vysielal duchovné meditácie a služby Božie do bývalého Československa. V rámci služieb Božích bola prislúžená aj sviatosť Krstu svätého novorodencovi. V závere služieb Božích Rev. Dušan Tóth poďakoval bratovi Marcinovi za odvahu a horlivú službu nielen na poli cirkvi, ale aj za dvadsať ročnú nezištnú službu v SED Košeca, ktorého je zakladateľom, budovateľom a teraz správcom. Na znak úcty a vďaky mu odovzdal Lutherov kríž, ktorý mu má pripomínať zmysluplnú službu pre Ježiša Krista, ktorého dielom je cirkev.

Dňa 5. mája sa hostia zo SED Košeca zúčastnili na celocirkevnej konferencii Východného dištriktu Kanadskej luteránskej cirkvi v Kitcheneri (predtým Berlín), kde mali možnosť stretnúť 200 farárov slúžiacich v tejto cirkvi. Mesto Kitchener bolo založené nemeckými osídlencami a je sídlom biskupa spomínaného dištriktu. Má množstvo evanjelických chrámov a cirkevných ustanovizní, ako aj vlastnú predajňu s náboženskými predmetmi Augsburg Fortress. Popoludní sa hostia zo Slovenska v sprievode Rev. Dušana Tótha stretli s ďalšími slovenskými kňazmi - Dr. Dušanom Tillingerom, farárom v Kingsville, a Rev. Markom Sabolom, farárom v Ottawe. V bratských rozhovoroch prediskutovali mnohé otázky, napr. ako motivovať veriacich k horlivosti, obetavosti, službe v cirkvi či v diakonii. Dotkli sa aj revitalizácie a odluky cirkvi od štátu. To budú aj témy pripravovanej konferencie združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí.

V ďalšom programe navštívili komunitu Amishov, ktorá žije prevažne v Kanade a USA. Je to v podstate kresťanské spoločenstvo a ich učenie vychádza z Písma svätého. Sú známi predovšetkým prísnym asketickým životom, zákazov používania akejkoľvek techniky (nesmú používať autá, telefóny, elektrinu...). Sú známi napr. uniformnými starosvetskými odevmi a inými zvláštnosťami. Ďalej navštívili univerzitné mesto London, mesto Sarniu na hranici s USA, ako aj prekrásne Niagarské vodopády. Po týchto miestach ich obetavou službou sprevádzali hostitelia - príbuzní brata Marcinu, rodiny Malinčíková a Húževková.

V nedeľu 10. mája na Deň matiek sa brat Marcina prihovoril na hlavných anglických službách Božích mnohopočetnému bohoslužobnému zhromaždeniu. Popoludní v tom istom modernom chráme v Kingsville poslúžil zvesťou slova Božieho na slovenských službách Božích, pričom nejedno oko matiek zaslzilo dojatím.

Povzbudení vo viere v Trojjediného Pána Boha sme sa s našimi hosťami rozlúčili 12. mája, keď odleteli späť na Slovensko. Zostali nám nezabudnuteľné spomienky na ich návštevu v nádeji ďalšej spolupráce na poli cirkvi aj diakonie, napríklad výmennými pobytmi mladých ľudí, ktorí javia záujem spoznať rodnú krajinu a kultúru svojich predkov.