Pastorálne zaopatrenie študentov zo Slovenska v Prahe a Brne

O pastorálnom zaopatrení evanjelickej a. v. mládeže zo Slovenska, ktorá študuje v Českej republike, bude zrejme hovoriť pripravovaná partnerská zmluva medzi ECAV na Slovensku a ECAV v ČR.
Okrem augsburského vyznania, ku ktorému sa obe cirkvi jednoznačne hlásia, nás spája aj to, že cirkevné zbory v Prahe (Kostol svätého Michala V Jirchářích 14, na Prahe 1 - Nové Město) a v Brne (Kostol Československej cirkvi husitskej na rohu Ulice Svätopluka Čecha a Charvátskej v Brne-Královom Poli) priamo podporujú a rozvíjajú kultúrno-náboženskú identitu (jazykovú aj liturgickú) slovenských evanjelikov žijúcich v Českej republike. A tak nielen študenti, ale aj ostatní slovenskí evanjelici trvalo alebo prechodne žijúci v ČR majú možnosť duchovného zaopatrenia v takej forme, na akú boli zvyknutí doma na Slovensku.

Téma budúcej partnerskej zmluvy medzi ECAV v ČR a ECAV na Slovensku bola hlavným bodom rozhovorov, ktoré viedli generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Pavel Delinga za slovenskú stranu so superintendentom Mariánom Čopom a starším konzistorom Jaromírom Neumannom za českú stranu. Zúčastnení si vymenili názory na okruh otázok, ktoré by predmetná zmluva mala obsahovať, a vyslovili nádej, že sa podarí nájsť riešenie aj na zatiaľ otvorené otázky tak, aby nič nestálo v ceste takúto zmluvu čoskoro podpísať.

„Evangelická církev augsburského vyznání v České republice“ vznikla po rozpade federácie roku 1993 transformáciou Slovenského evanjelického zboru augsburského vyznania v Prahe, jediného cirkevného zboru slovenskej ECAV na území Českej republiky. Dnes však už táto cirkev má cirkevné zbory aj v spomínanom Brne, ďalej v Plzni, v Českých Budejoviciach a v Kaznějove. V samotnej Prahe okrem slovenského pôsobí aj anglický a český cirkevný zbor.

Predsedníctvo ECAV na Slovensku navštívilo 4. marca 2012 brniansky cirkevný zbor na základe pozvania v nadväznosti na inštaláciu nového zborového farára Mariána Čopa, ktorú pred mesiacom vykonal v Prahe generálny biskup Miloš Klátik. Na službách Božích v Brne sa stretli síce nie s mnohopočetným, ale o to aktívnejším cirkevným zborom. Brat generálny biskup v túto 2. nedeľu pôstnu (Reminiscere) kázal na text Mt 16, 21 − 24. Vo svojej kázni na to známe Kristovo zahriaknutie Petra „Choď za mňa, satan, na pohoršenie si mi, pretože nemyslíš na veci Božie, ale na ľudské“, generálny biskup okrem iného povedal: „Ale tam, kde ide o naplnenie Božej vôle, tam nemožno robiť ústupky a kompromisy. Tam nie je možné byť s každým zadobre, riadiť sa podľa mienky ľudí. Tam musíme byť prísni, nekompromisní sami voči sebe. Tam nemôžeme ustupovať, kapitulovať, musíme byť úplne poslušní Božej vôli až do konca – tak ako náš Pán. Aj k nám, ako jednotlivcom prichádza občas satan. Môže to byť rovnako nebadane, rafinovane, s milým a zdanilo múdrym slovom, ponukou toho, čo by sa nám mohlo páčiť, čo vyhovuje našim momentálnym túžbam či záujmom... A bude nám beda, ak včas a rázne nepovieme: Choď za mňa, satan, na pohoršenie si mi! Nasledujme aj v tomto Pána Ježiša!“