Ordinácia v Iloku

19. 10. 2013 bola v Iloku ordinovaná nová „svečenica“ – farárka, a to biskupom Samuelom Vrbovským, SECAV, Srbská republika, ktorému asistoval domáci biskup Branko Berić, ECRH, a farár Dušan Saják, Ev. a. v. slovenský cirkevný zbor Ilok.
Elina Braz de Almeida pochádza z Fínska, kde sa aj narodila. V roku 2004 bola vyslaná fínskou misiou „Sanansaattajat“ do Chorvátska, kde bola o štyri roky vysvätená ako diakonka pre Cirkevný zbor Kutina. Po teologickom vzdelávaní na fakulte Matija Vlačić Ilirika, v Záhrebe na návrh biskupa Branka Beriča a po schválení na Synodálnej rade v Crikvenici sa rozhodlo, že jej posviacka (ordinácia) sa bude konať v Cirkevnom zbore Ilok.

Ordináciu otvoril spev detí domáceho CZ niekoľkými piesňami a spevokol „Návrat“ pod vedením domácej farárky Boženy Sajákovej. Účinkovala i skupina „Bend“ z Fínska.Kázňou Božieho slova poslúžil domáci biskup Branko Berić, liturgiu v chorvátčine vykonal domáci farár Dušan Saják, epištolu čítal brat farár Josip Ivić, CZ Slavonsky Brod. Na ordinácii boli prítomní riaditeľ a farár fínskej misie Timo Reuhkala, brat farár Ján Vida z Erdeviku, Srbská republika, farár Predrag Gazibara z CZ Veliki Zdenci, diakonisa Bavorka Vondrak z CZ Legrad a ďalší, ako aj veriaci zo Slavónskeho Brodu, Kutiny, Osijeka, Veliki Zdenci a CZ Ilok.

Ordinovaná farárka sa na záver poďakovala Pánu Bohu za to, že aj ju si vyvolil pre službu, ďakovala aj svojim rodičom, ktorí prišli až z Fínska, manželovi, biskupom, ako aj domácim kňazom a cirkevným zborom Kutina, Ilok, ktorí jej pomohli pri príprave ordinácie. Bol to naozaj krásny duchovný zážitok.