Návšteva z Kulpína v Púchove a Senici

Slovensko navštívili začiatkom augusta cirkevníci z evanjelického cirkevného zboru v srbskom Kulpíne. Najskôr zavítali do CZ ECAV Púchove a potom navštívili CZ ECAV Senica.
Púchovskí cirkevníci pripravili pre hostí pekný výlet do Bojníc na jeden z najkrajších slovenských zámkov. Okrem toho si prezreli aj Čičmany - rázovitú obec s unikátnou architektúrou, kde mohli obdivovať maľované zrubové drevenice a ich zariadenie.

V sobotu 10. augusta Kulpínčania pokračovali na Záhorie, aby navštívili cirkevný zbor v Senici, kde pôsobí ich bývalý farár Mgr. Juraj Šefčík. Seničania ich privítali s otvorenou náručou a pozvali ich do svojich domácností. Popoludní zašli do Brezovej pod Bradlom a Košarísk, kde krátko pobudli v evanjelických kostoloch.

Hostia sa zúčastnili aj na nedeľných službách Božích, na ktorých poslúžil kázňou slova Božieho kulpínsky farár Mgr. Jaroslav Javorník, PhD. V závere kázne vyslovil poďakovanie za milé prijatie v Senici. Postretali sa tu nielen dlhoroční priatelia a známi, ale nadviazali sa aj nové priateľstvá.

Prítomným sa prihovoril aj kulpínsky dozorca Ján Petráš, pričom pozval Seničanov zase na návštevu do ich zboru. Zároveň odovzdal nielen malý spomienkový darček senickému dozorcovi Dr. Jánovi Pukančíkovi, ale predovšetkým pekný obraz kulpínskeho kostola farárovi Šefčíkovi, aby si mohol pripomínať 18 rokov svojej duchovnej služby v Kulpíne. Autor obrazu Michal Hasík porozprával históriu vzniku tohto diela a po bohoslužbách predviedol ďalšie zo svojich umení - nožničkový výstrih na papieri a vytvoril aj niekoľko portrétov.

V kostole si hostia mohli pozrieť aj minivýstavku bábik v krojoch z okolia Senice. Ušila ich jedna zo senických cirkevníčok a sú súčasťou jej súkromnej zbierky.

Hostia sa so svojimi hostiteľmi ešte stretli na spoločnom obede a v popoludňajších hodinách ich už čakala vyše 600-kilometrová cesta domov, do Kulpína. Určite počas nej spomínali na pekné chvíle, ktoré prežili medzi slovenskými priateľmi.