Návšteva nadbiskupa Marina Srakiča v Iloku

Nadbiskup Mons. dr. Marin Srakić (Ďakovačko osiječke nadbiskupije) navštívil 26. 2. 2010 Evanjelický a. v. slovenský cirkevný zbor v Iloku.
Nadbiskupa dr. Marina Srakića, ktorý v priebehu 10 rokov vykonal 5 kanonických vizitácií v rímskokatolíckom Kostole I. Kapistrana a trikrát navštívil aj Ev. a. v. slovenský cirkevný zbor v Iloku, za hlaholu posvätných zvonov privítali domáci farári spolu so svojimi veriacimi a vyjadrili úprimnú radosť z toho, že v priebehu desiatich rokov po tretíkrát navštívil náš Evanjelický a. v. slovenský cirkevný zbor. Brat farár mu odovzdal i pozdrav gen. vikára ECRH brata Branka Berića, ktorý ho o to požiadal.
Po tomto privítaní sa ujal slova brat nadbiskup dr. M. Srakić, ktorý vo svojom slove zaďakoval za príjemné privítanie, za pozdrav gen. vikára br. Branka Berića a zdôraznil, "aké je to dôležité, aby sme sa navzájom navštevovali, lebo nás v jedno stádo, v ekumenickom duchu spája Kristus". Zdôraznil, že je veľmi rád, že naša spolupráca s rímskokatolíckou cirkvou a zvlášť s kláštorom františkánov je dobrá. Poprial všetkým prítomným veľa Božieho požehnania.
Potom domáci spevokol „Návrat“, nacvičený sestrou farárkou Boženou Sajákovou, zaspieval krásnu pieseň pre tri hlasy „Golgota“.
Potom brat nadbiskup M. Srakić, domáci farár D. Saják a brat fráter I. Utiešinović sa išli pokloniť k bronzovej buste bývalého ilockého biskupa Adama Vereša, ako i k pamätnej tabuli, ktorá je vyvesená na fasáde cirkevného domu.
V zborovej sieni sa brat nadbiskup oboznámil cez vyvesenú galériu fotografií so vzácnymi momentmi, ktoré zaznamenala naša cirkev a náš cirkevný zbor v posledných rokoch najmä o spolupráci medzi ECAV na Slovensku a ECRH, ako i CZ v Iloku. Po krátkom pohostení brat nadbiskup napísal do spomienkovej knihy, potom dal krátke trojminútové vyjadrenie do rádia Ilok pre slovenské vysielanie a po požehnaní odišiel z tejto krátkej návštevy.
My ďakujeme bratovi nadbiskupovi za túto návštevu u nás, ktorou spečatil aj do budúcnosti našu dobrú ekumenickú spoluprácu v Iloku.