Na návšteve v nadlackých školách

Na návšteve v nadlackých školách

V rumunskom mestečku Nadlak sa 23. – 26. 9. 2010 konalo II. stretnutie slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí. V rámci neho sa delegácia z ECAV na Slovensku zaujímala aj o fungovanie slovenských škôl a vyučovanie ev. náboženstva.
II. stretnutie slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí sa konalo pod názvom „Doklad minulosti, základ budúcnosti“ a jeho program bol zameraný na informácie zo života našich evanjelických cirkevných zborov v zahraničí a založenie Združenia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí. Na stretnutie bol pozvaný aj generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik s manželkou, ktorý kázal v chráme Božom a na konferencii pozdravil delegátov. Sprevádzali ho riaditeľ GBÚ Dušan Vagaský a tajomníčka pre školy a náboženskú výchovu Daniela Veselá.

V rámci programu tohto stretnutia sa delegácia z Generálneho biskupského úradu zaujímala o aj fungovanie slovenských škôl a vyučovanie evanjelického náboženstva na školách. V sprievode evanjelického farára z Nadlaku brata Juraja Dušana Vanku, zborového dozorcu cirkevného zboru v Nadlaku brata Pavla Nagy-Gyuriša Krokoša a zástupkyne riaditeľky školy a zborovej presbyterky školy sestry Anny Karolíny Dovaľovej si pozreli priestory a vyučovanie na týchto školách.

Školstvo v Nadlaku funguje pod spoločnou organizáciou ako Školské stredisko J. G. Tajovského, ktoré patrí pod Ministerstvo výchovy, výskumu, mládeže a športu Rumunska. Spolu ho tvorí deväť budov. Patria sem aj slovenské školy, ktoré navštevuje 1180 žiakov. Stredisko má okolo 120 zamestnancov, z toho 80 pedagogických.

Najprv sme navštívili budovy dvoch slovenských materských škôl, ktoré majú vyučovací program v dopoludňajších hodinách. Veľkou túžbou slovenských evanjelikov v Nadlaku je mať pre tieto detí materskú školu aj s celodenným programom. Rozšírenie programu je však závislé od priestorov, ktoré sú momentálne veľmi obmedzené. Budovy oboch materských škôl patria cirkevnému zboru, školy sú však v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu. Cirkev sa o svoje budovy stará, žiaľ, po zmene režimu sa jej vrátili vo veľmi zlom stave a musela investovať veľké prostriedky do ich opráv. V prvej budove, ktorú sme navštívili, nás privítali pani učiteľky so svojimi deťmi v pekných priestoroch, ktoré však sú dosť stiesnené. Cirkevný zbor začal s rekonštrukciou a prestavbou ďalšej budovy, ktorá je v blízkosti a umožňovala by zväčšenie priestorov aj predĺženie programu školy na celodenný. Tieto práce však nemôžu pokračovať, pretože cirkevný zbor momentálne nemá dostatok finančných prostriedkov. Táto materská škola má 60 detí v troch triedach.

Podobný program aj priestorové podmienky má i druhá materská škola, ktorú sme navštívili. Jej budova bola tiež opravená cirkevným zborom v Nadlaku a má len dopoludňajší program. Kapacita tejto školy je 60 detí; momentálne ju navštevuje 40 detí. Je v príjemnom prostredí so záhradou prispôsobenou voľným aktivitám. Tieto školy navštevujú predovšetkým deti zo slovenských evanjelických rodín, aj keď ako štátna škola je otvorená pre všetkých bez rozdielu. Vyučuje sa tu aj evanjelické náboženstvo jednu hodinu týždenne.

Slovenská základná škola v Nadlaku má zriadené ročníky 1. – 4. a je súčasťou Školského strediska J. G. Tajovského. Sídli v budove rímskokatolíckej cirkvi, ale tak ako ostatné školy je v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu. Priestory tejto školy si tiež vyžadujú úpravy. Zatiaľ sa opravy hradia z fondu rodičovského združenia, čo viditeľne nepostačuje. Školu navštevuje 76 detí. Všetky deti tejto školy bez rozdielu navštevujú vyučovanie evanjelického náboženstva. Evanjelické náboženstvo vyučuje brat farár Vanko, ktorý spolu s deťmi zaspieval aj pre nás známe piesne Ovečka sa Tvoja vinie, Je veľký náš Boh, Púpavienky či V našej škole...

Slovenčina je tu skutočne jazykom, ktorým sa dorozumiete s väčšinou obyvateľov Nadlaku. Vzťah k tomuto jazyku sa snažia pestovať aj u svojich detí. Dôkazom toho bola aj hudobná súťažná prehliadka spevákov ľudových piesní pod názvom Cez Nadlak je..., ktorá sa konala práve v dňoch našej návštevy. Do tejto súťaže boli zapojené aj deti z nadlackých škôl. Poslednou nami navštívenou školou bolo nadlacké gymnázium. Budova slovenského gymnázia sa nachádza v budove Hungaria, ktorú projektoval známy slovenský architekt M. M. Harminc. Pôvodne táto budova slúžila ako hotel a banka, v ktorej pracoval ako úradník aj J. G. Tajovský – práve to je dôvodom, prečo Školské stredisko nesie jeho meno.

Keďže budovy materských škôl aj budova gymnázia patria cirkevnému zboru a do týchto slovenských škôl chodí najviac detí práve z ich cirkevného zboru, veľmi im záleží na tom, aby boli v čo najlepšom technickom stave a aby aj náboženská výchova bola kvalitná. Je priam obdivuhodná zanietenosť bratov a sestier za to, aby prepojenie škôl a cirkevného zboru bolo čo najužšie. Pekné vzťahy a porozumenie sme mohli cítiť počas celej našej návštevy.