Medzinárodný kurz pre dirigentov a cirkevných hudobníkov v Pivnici

Kurz pre dirigentov a cirkevných hudobníkov sa uskutočnil od 23. do 25. januára 2015 v cirkevnom zbore v Pivnici v Srbsku a zúčastnili sa na ňom dirigenti zo Srbska i z Chorvátska.
Pri poslednej návšteve Spojeného spevokolu z Podlužian a Kukovej odznela otázka, či by sme nezorganizovali kurz pre dirigentov a kantorov v Pivnici. Kladne zodpovedať na túto otázku podnietil výstup Spojeného spevokolu ECAV pod vedením doc. Ondreja Šaraya, ArtD., ktorý odborne viedol a dirigoval spojený spevokol počas niekoľkých vystúpení a na stretnutí spevokolov v Pivnici. Na stretnutí sme si všimli rozdiel vo vedení spevokolu pod taktovkou odborného dirigenta. V následných rozhovoroch dozvedeli sme sa, že podobné kurzy pre dirigentov organizuje Výbor cirkevnej hudby a hymnológie ECAV na Slovensku a konajú sa na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK počas prázdnin pre dirigentov a ďalších záujemcov z radov evanjelickej verejnosti, ktorí pracujú so spevokolmi.

Namiesto cesty do Bratislavy a účasti na kurze pre dirigentov sme sa rozhodli podobný kurz v podobnom obsahu a rozsahu zorganizovať priamo v SEAVC, a to v cirkevnom zbore v Pivnici. Prípravy trvali necelé dva mesiace. Základnou podmienkou bola účasť aspoň desiatich záujemcov o kurz, ktorí nacvičujú spevokoly a majú záujem doplniť svoje teoretické a praktické poznatky.

Pán farár Mgr. Jozef Havrila, člen Výboru cirkevnej hudby a hymnológie ECAV na Slovensku, prostredníctvom farského úradu v Pivnici rozoslal osem skladieb všetkým prihláseným záujemcom. Pri týchto piesňach išlo o učenie rytmu a dirigentského gesta na taktovanie v štvor -a trojdobom takte, predtaktia, či jednoducho o základnú dirigentskú techniku. U štvorhlasných skladieb počítalo sa s pomocou Spojeného spevokolu z Pivnice.

A prišiel plánovaný piatok, prvý deň kurzu. Ani sychravé počasie neodradilo prihlásených účastníkov od cesty do Pivnice. Po privítaní zborovým farárom Jánom Záhorcom, modlitbou zahájili sme začiatok kurzu. Nasledovalo prečítanie programu trojdňového kurzu, prezentácia prítomných, rozdelenie skladieb, zoznámenie sa s prednášateľmi. Slova sa ujal pán farár Jozef Havrila. Po pozdravení a odovzdaní pozdravov od známych bratov a sestier zo Slovenska pokračoval výzvou k účastníkom, aby sa každý predstavil a povedal o svojej dirigentskej činnosti.

Teoretickú a praktickú časť kurzu mal na starosti doc. Ondrej Šaray, ArtD., pedagóg zborového dirigovania na HTF VŠMU v Bratislave, prednášajúci aj študentom teológie na EBF UK. Prednášky sa týkali teórie zborového dirigovania, techniky dirigovania a práce so zborom, základov hlasovej výchovy. Každý jeden účastník si vyskúšal dirigovanie ostatným účastníkom, pričom lektor poukazoval na konkrétne chyby. Takto si každý účastník uvedomil svoje vlastné zlozvyky, chyby či nedostatky vo svojej práci s dirigovaním spevokolu. Jedným z cieľov kurzu je, aby si tak praktické a poučné rady našli svoje miesto v ďalšej práci so zborom. Pri štvorhlasných skladbách vypomáhal domáci spevokol svojou účasťou po dva dni na záver výučby a výstupom na nedeľných hlavných službách Božích.

Po nedeľných službách zišli sa účastníci do zborovej miestnosti na vyhodnotenie kurzu a stanovenie plánov do budúcnosti. Každý vytrvalý účastník dostal osvedčenie o absolvovaní kurzu z rúk doc. Ondreja Šaraya a darček od pána farára Jozefa Havrilu v podobe CD z vyše 130 skladbami a nahratými piesňami mládežníckeho spevokolu ECHO. Spoločným obedom v miestnej reštaurácii ukončili sme kurz. S túžbou a vedomím, že robíme niečo dobré, čo upevní spoluprácu, vzťahy a pomôže kantorom dirigentom v práci zo spevokolmi, prosíme Pána, aby požehnal podobné podujatia v budúcnosti.

Na záver príspevku chcem sa poďakovať našim lektorom za trojdňovú nezištnú prácu s účastníkmi kurzu. Vďaka patrí všetkým členom Spojeného spevokolu z Pivnice, ktorí zabezpečili občerstvenie, koláče a obedy pre účastníkov kurzu v miestnej reštaurácii. Osobitné poďakovanie patrí rodinám, ktoré prijali na nocľah účastníkov zo Sriemskeho seniorátu, cirkevnému zboru za poskytnutie priestorov a účastníkom za účasť a vytrvalosť.