Medzi evanjelikmi na Dolnej zemi

Pri putovaní po stopách sťahovania Slovákov na Dolnú zem som v srbskej Vojvodine spoznala aj veľmi aktívnu pani farárku, vdovu po evanjelickom farárovi Štefanovi Valášekovi.

Tisíce Slovákov, väčšinou prenasledovaných evanjelikov, odišli na dolnú zem pre tristo rokmi – okrem úrodnej zeme tam hľadali aj náboženskú slobodu – a dodnes si zachovali rodnú reč aj náboženstvo. V roku 1716 boli Turci konečne porazení v bitke pri srbskom Petrovaradíne a na vyľudnené miesta sa sťahovali evanjelici najskôr z Hontu, Novohradu, Oravy a Liptova, a nakoniec i zo západného Slovenska, najmä z myjavských kopaníc. Tam majú svoje korene aj pán farár Valášek s manželkou.

Na dôchodok sa presťahovali do dediny Pivnica. Hoci manželstvo ostalo bezdetné, vždy mali plný dom detí z rodiny aj cudzích. „Mužovou i mojou zásadou bolo všímať si každé odmalička,“ hovorí pani farárka. Do domu s krásnou záhradou v Pivnici neprišla preto, aby tam oddychovala. Najskôr organizovala vystúpenia spevokolu dospelých i vianočné programy, na ktorých spievalo aj sto detí. Teraz je dušou spolku žien. Jeho 35 členiek by netešili len zábavy a hostiny, ale chodia aj na poznávacie výlety a v spolupráci s gerontologickým centrom opatrujú chorých. Za obetavú prácu ženy občas odmenia pani farárku malým darčekom. Jej smiech na obrázku prezrádza, že ju prekvapili mobilom, ktorý dovtedy nemala...

Na prvom obrázku je spevokol a pani farárka pri úspešnom vystúpení na festivale V tom pivnickom poli.

Alžbeta Remiášová, Bratislava | 16.2.2017

späť na kategóriu


Grafické spracovanie:Ladislav Menyhart