LIPTOV A ILOK, ILOK A LIPTOV

Pred dvoma rokmi sme sa z CZ Ilok vybrali na Liptov, odkiaľ sme si obzreli sever Slovenska, Tatry aj Považie až po rodisko p. farárky. Ubytovanie nám poskytol CZ ECAV Liptovský Mikuláš, kde sme sa razom ocitli v jadre pôsobiska všetkých našich národných velikánov.
Spolu s deťmi sme mohli poznávať priamo na mieste našu národnú históriu, ale zároveň si aj vyskúšať. ako sa kedysi sedelo na Liptovskej fare napríklad Ľ. Štúrovi, M. M. Hodžovi, J. M. Hurbanovi..., ktorí tam založili prvý osvetový, literárny spolok Tatrín (1844) predchodcoa Matice slovenskej. Hrdosť na SLOVENSKÝCH EVANJELIKOV ešte viac znásobila návšteva múzea evanjelického farára M. Rázusa, ale aj vydavateľstva Tranoscius, kde sa ešte aj dnes tlačia ich vzácne diela.

A vlastne vtedy sa to začalo: nadviazala sa vzájomná spolupráca medzi evanjelickými cirkevnými zbormi LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ A ILOK s rozhodnutím, že sa budeme navštevovať a udržiavať kontakty. 4. - 8. mája 2012 sa tak skutočne stalo: do cirkevného zboru v Iloku zavítala delegácia z Liptova.

Prvý deň sa hostia najskôr len oboznamovali s krásami a bohatstvom nášho mesta a láskavosťou našich domácich veriacich, druhý deň navštívili niekoľko okolitých miest, tretí deň prežívali nedeľné duchovné spoločenstvo najskôr s nami v našom cirkevnom zbore, kde hosťujúci p. farár Mgr. V. Ferenčík aj poslúžil kázňou slova Božieho, a poobede v rímskokatolíckej cirkvi. Štvrtý deň bol vrcholový, kde sme sa vo veľkom počte zišli a prežívali sme deň plný Božej lásky, radosti, priateľstva, hier a športu, kde sa konala i napínavá hra medzi Ilokom a Liptovským Mikulášom.

Na piaty deň hostia odišli plní krásnych zážitkov, dojmov a nadšenia s tým, že teraz je na rade zase Ilok. Podobne sme to prežívali aj my domáci - veď keď dávaš, aj dostaneš. Tak aj nám pribudli nielen zážitky, ale aj nová potrebná literatúra, ktorú sme dostali z miesta, na ktoré má byť hrdý nielen každý evanjelik, ale aj každý Slovák.