Inštalácia Mariána Čopa v Prahe

V Chráme sv. Michala v Prahe, V Jirchářích 14, bol 5. februára 2012 inštalovaný nový zborový farár Slovenského evanjelického a. v. cirkevného zboru ECAV v Českej republike Marián Čop.
Nedeľa 5. februára 2012 bola mrazivá - nielen na Slovensku, ale aj v Prahe. Teploty aj cez deň padali pod mínus 10 stupňov Celzia a mrazivý vietor pre Prahu netradične vyprázdnil ulice. Napriek tomu pre slovenských evanjelikov žijúcich v Prahe bol to deň radostný. Pre cirkevný zbor sa rok po tom, čo predchádzajúci zborový farár Dušan Tillinger odišiel na svoje ďalšie pôsobisko v Kanade, skončilo provizórium a v Kostole svätého Michala na Jirchářích bol inštalovaný nový zborový farár Marián Čop.

Inštaláciu vykonal generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Vo svojej kázni na text 1Kron 28, 20 okrem iného povedal: „Žijeme v spoločnosti, ktorú charakterizuje: konzumný spôsob života, bohatstvo i chudoba materiálna, ale aj duchovná a morálna kríza. Ale na druhej strane predsa len väčšina ľudí žije na slušnej materiálnej i kultúrnej úrovni. Vďaka Bohu, môžeme slobodne a verejne zvestovať evanjelium Ježiša Krista. V nejednom prípade - vo vedomí veľkej zodpovednosti - nám však niekedy chýba tá dávidovská zmužilosť, smelosť. Slovo Božie nám aj dnes hovorí: „Neboj sa a nestrachuj!“ Lebo „Hospodin – Boh, môj Boh bude s tebou. Nezanechá ťa, ani neopustí!“ Aj v našej službe sa stretáme s problémami, ťažkosťami a skúškami, ale zároveň vieme a neraz sme to aj skúsili, že na Pána Boha sa môžeme úplne spoľahnúť. On je všemohúci Boh. On je Stvoriteľ, Darca života, On môže všetko urobiť podľa svojej vôle. On je náš Záchranca.“

Veriacemu ľudu sa prihovoril aj generálny dozorca ECAV na Slovensku Pavel Delinga. Pogratuloval novozvolenému a práve inštalovanému bratovi farárovi a povzbudil veriacich tohto slovenského evanjelického augsburského vyznania cirkevného zboru vo viere v Trojjediného Pána Boha, vo vernosti Písmu svätému vykladanému v duchu našich vyznávačských kníh a v udržiavaní a posilňovaní väzieb na slovenskú evanjelickú cirkev.

Nedeľnej slávnosti predchádzalo sobotné podvečerné stretnutie Predsedníctva ECAV na Slovensku so zborovým presbyterstvom pražského slovenského cirkevného zboru. V diskusii okrem radostných starosti s inštaláciou sa otvorene rozoberali aj stále neuzatvorené otázky z rokov 2003 až 2005. Riaditeľ GBÚ informoval zborové presbyterstvo o programe III. evanjelických cirkevných dní, ktoré sú zvolané na 29. júna až 1. júla 2012 do Lučenca, kde sú naši Slováci žijúci v zahraničí srdečne očakávaní.

V sobotu večer sa oficiálne stretlo Predsedníctvo ECAV na Slovensku s Predsedníctvom ECAV v ČR. „Evangelická církev augsburského vyznání v České republice“ vznikla po rozpade federácie roku 1993 transformáciou Slovenského evanjelického zboru augsburského vyznania v Prahe, jediného cirkevného zboru slovenskej ECAV na území Českej republiky. Dnes však už táto cirkev má cirkevné zbory aj v Plzni, Brne, Českých Budejoviciach a Kaznejove a v samotnej Prahe okrem slovenského zboru pôsobí aj anglický a český cirkevný zbor. Najvyššími predstaviteľmi ECAV v ČR sú superintendent a starší konzistor, ktorých volí synoda.

ECAV v ČR na oficiálnom, ale priateľskom rokovaní zastupoval RNDr. Jaromír Neumann, CSc., starší konzistor, a Mgr. David Jurech, ktorý v súčasnosti vykonáva uprázdnený úrad superintendenta ECAV v ČR. Prítomný bol aj novozvolený, ale zatiaľ neištalovaný superintendent Marián Čop. Obe strany vyjadrili záujem pracovať na uzatvorení partnerskej zmluvy medzi našimi cirkvami, ktorá by okrem podpory slovenského zboru zakotvovala užšiu spoluprácu vo vieroučných otázkach, pri výchove a vzdelávaní kaplánov a ostatných duchovných, modlitebnú podporu, podporu misijnej práce a podobne. Predstavitelia ECAV v ČR predstavili svoju cirkev ako luteránsku cirkev, ktorá chce pevne stáť na slove Božom vykladanom v duchu Symbolických kníh. Za najbližších – prirodzených partnerov považuje Sliezsku evanjelickú a. v. cirkev a ECAV na Slovensku.