História slovenských evanjelikov v Rumunsku

V 5. nedeľu po Svätej Trojici, 26. júna 2016, v evanjelickom kostole v Nadlaku bola verejnosti predstavená kniha Slovenskí evanjelici v Rumunsku v 20. storočí, ktorej autorom je Mgr. Juraj Dušan Vanko, PhD.
Juraj Dušan Vanko je evanjelický farár v cirkevnom zbore v Butíne a učiteľ náboženstva v Nadlaku. V knihe v piatich kapitolách približuje históriu i budúcnosť slovenských evanjelikov v Rumunsku, v súčasnosti združených v Slovenskom senioráte Evanjelickej luteránskej cirkvi v Rumunsku. Evanjelická verejnosť nielen v Rumunsku, ale aj na Slovensku tak dostáva rozsiahlu a zasvätenú informáciu o slovenských evanjelikoch, pre ktorých Kollárove slová „Národnosť a nábožnosť sú sestry“ neboli len heslom, ale reálne žitým životom.

Knihu vydalo Vydavateľstvo Ivan Krasko v Nadlaku v edícii Knižnica Dolnozemského Slováka. Prezentáciu moderoval nadlacký dozorca Mgr. Pavel Nagy-Gyuriš Krokoš. Verejnosti ju predstavili Dr. Pavel Husárik a prof. Ján Kukučka. Za vydavateľa sa prihovoril Mgr. Pavel Hlásnik. Krátky príhovor mal aj autor knihy. Na cestu do sveta knihu obrazne vyprevadil senior Juraj Bálint. Na záver sa prihovorili aj bývalý primátor Nadlaku Vasile Ciceac a doc. Dr. Dagmar Mária Anoca.