Granty pre zahraničných Slovákov

Inštitúcie združujúce Slovákov žijúcich v zahraničí sa môžu aj v tomto roku uchádzať o podporu v rámci dotačného programu vyhláseného Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Termín uzávierky na predkladanie projektov je 1. 2. 2010.
Podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič pozitívne hodnotí aktivity slovenských kresťanských misií v krajanských komunitách. Očakáva, že aj tento rok bude obdobím ich úspešných aktivít.

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí evidoval v minulom roku 13 oficiálnych slovenských kresťanských misií, ktoré pôsobili v prostredí slovenských komunít v zahraničí. Ich aktivity a projekty boli zo strany úradu podporené čiastkou prevyšujúcou 24.000 €. Financie boli použité prevažne na edičnú činnosť, organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí, ale aj napríklad na kurzy slovenského jazyka. Z grantového systému boli tiež podporené viaceré cirkevné inštitúcie, napríklad Gréckokatolícka farnosť u Najsvätejšej Trojice v Prahe, Slovenský evanjelický a. v. cirkevný zbor v Prahe a Evanjelický a . v. cirkevný zbor v Slovenskom Komlóši v Maďarsku. V Rumunsku získali podporu aktivity Rímskokatolíckeho farského úradu Oradey, Evanjelicko-luteránsky cirkevný zbor Butín, Farský úrad Evanjelicko-luteránskej cirkvi v Nadlaku a vo Vukovej. V uplynulom roku bol vo svojich zámeroch finančne podporený aj Slovenský evanjelický a. v. cirkevný zbor Stará Pazova v Srbsku.

Vicepremiér SR Dušan Čaplovič očakáva, že aj vďaka pomoci pri schvaľovaní projektov zo strany Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí bude rok 2010 obdobím úspešnej spolupráce a participácie so slovenskými kresťanskými misiami v krajanských komunitách. Podľa jeho slov kresťanské misie svojimi aktivitami upevňujú hodnoty, šíria informácie, podporujú vzdelávanie a formujú kultúrny a duchovný život Slovákov žijúcich v zahraničí. Rovnako ako krajania či krajanské spolky sa môžu aj v tomto roku uchádzať o podporu v rámci dotačného programu vyhláseného Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Termín uzávierky na predkladanie projektov je 1. 2. 2010.

Michal Kaliňák, hovorca podpredsedu vlády SR

Zdroj: 27.01.2010, TASR