Farby Lutherovej ruže pri Balatone

5. a 6. marca 2010 Maďarská evanjelická konferencia usporiadala v Révfülöpi pri Balatone sympózium o materinskej reči, cirkvi a národnosti pod názvom „Farby Lutherovej ruže“. Odznela na ňom aj prednáška o Žilinskej synode.
Na sympóziu sa hovorilo najmä o materinskej reči, cirkvi a národnosti, o stále aktuálnej slovensko-maďarskej otázke z kresťanského hľadiska. V úvodných modlitbách brat tajomník Maďarskej evanjelickej konferencie zdôraznil, že učeníci Pána Ježiša nemôžu stavať ploty medzi cirkvami a národnosťami, ale majú za úlohu tieto ploty zbúrať.

Účastníci si mohli vypočuť hodnotné prednášky o spoločných historických a kultúrnych hodnotách, o vzniku národov vo svetle dejín a o zodpovednosti v tom, že máme vytvoriť partnerské - bratské a sesterské - kontakty medzi našimi dvoma národmi. Veď rozličnosti jazykov a existovanie národov vo podľa Svätého písma nie je originálny stav,ale až dôsledkom hriechov sa vytvorili národy a jazyky.

Na otázku „Kto som...” účastníci sympózia spoločne hľadali odpoveď pred naším Pánom Bohom. Odpoveď znie: Najprv som kresťan, veriaci človek, patrím nášmu Pánovi, potom som evanjelik a až potom nasleduje otázka, k akej národnosti patrím. Znovu a znovu si máme uvedomovať, že najprv sme kresťania, veriaci ľudia, ktorí majú veľa úloh a povinností na tomto poli.

Mohli sme si vypočuť aj hodnotnú prednášku o Žilinskej synode, ktorá v tomto roku bude sa osláviť svoje 400. výročie. Počuli sme o historických podmienkach synody i o tom, aký veľký význam mala a má táto synoda, kde vznikli až dodnes platné nariadenia.

Chvála buď nášmu Pánovi, ktorý aj dnes činí všetko pre nás a spája nás vo svojej láske, robí nás bratmi a sestrami.