DEŇ CIRKVI – DAN CRKVE V ILOKU

Každoročne sa v Evanjelickej cirkvi v Chorvátsku koná Deň cirkvi. Tohto roku sa uskutočnil v Slovenskom evanjelickom cirkevnom zbore a. v. v Iloku, a to 11. júna 2016. Téma stretnutia bola: „Čisté srdce stvor mi, ó, Bože“ (Ž 51, 12).
Zborový areál ozdobený veľkými červenými srdiečkami už niekoľko dní svedčil o tom, že sa tu bude Deň cirkvi. Pod veľkým plátnom, ktoré nieslo tému podujatia, slávnosť otvoril domáci brat farár Dušan Saják biblickým textom z R 13, 8. Prítomných pozdravil aj starosta mesta Dragun Zvonimir , ako i biskup ECRH Branko Berić.

Po privítaní cirkevných i svetských predstaviteľov mládežníčky z CZ Ilok Martina a Dajana moderovali celé stretnutie, kde hneď v úvode vyzvali deti, aby rozdali medzi všetkých prítomných pamätné kartičky, záložky do Biblie.

V prvej časti sa najskôr predstavili deti pod vedením sestry farárky B. Sajákovej s 3 piesňami a pantomímou „Čisté srdce“. Keďže ich materským jazykom je slovenčina, k piesňam boli pripravené aj prezentácie v chorvátskom jazyku.

Prednáškou na text z Prísloví poslúžila domáca sestra farárka Božena Sajáková, ktorá hovorila na tému Mudre izreke, 4, 23: „Svom brižlivošću, čuvaj svoje srce, jer iz njega izvire život.“ V prednáške zdôraznila: Nadovšetko si chráňme svoje srdce od nedôvery, pýchy, zloby a naplňme ho dôverou, pokorou a dobrotou. Po prednáške nasledovala ďalšia pantomíma: Borba za srdce, v ktorej deti poukázali na zápas o ľudské srdce, ktorý sa vedie medzi dobrom a zlom, medzi Ježišom a diablom.

Potom sa predstavil mládežnícky spevokol Návrat 2, kde sme sa mohli započúvať do dvojjazyčnej básne a piesne. Prvú časť ukončili pozdravy bratov farárov z jednotlivých cirkevných zborov v Chorvátsku, kde medzi prvými vystúpil spevokol z CZ Kovačica 1 so sprievodným slovom brata seniora Pavla Sklenára.

Po spoločnom obede sa konali služby Božie, kde bol slávnostným kazateľom biskup Branko Berić. V rámci služieb Božích konfirmandi čítali biblické texty, započúvali sme sa do skladieb malých a budúcich kantoriek, do piesne detí „Stvor srdce“ a ďalších piesní spevokolu z CZ Kovačica 1.

V záverečnom príhovore sestra farárka B. Sajáková zdôraznila, že pre evanjelikov prichádza dôležitý rok: 500. výročie reformácie, a keďže Dr. Martin Luther hneď v prvej výpovedí píše: 1. Keď náš Pán a Majster hovorí: „Pokánie čiňte…“, tak chce, aby celý život veriacich bol ustavičným pokáním. „Nech sa teda pokánie, premena srdca stane prioritou pre každé evanjelické srdce. Pokáním svojho srdca pokračujme v diele reformácie.“

Nakoniec sa konala tombola, v ktorej sa nachádzali rôzne predmety so symbolom srdca. Prvou cenou bol 9-kilogramový prací bieliaci prášok, ktorý opäť symbolicky zdôraznil tému čistého srdca.

Foto: Dušan Saják a Darko Apel