Deklarácia z III. konferencie SEŽZ vo Veľkom Krtíši

Na záver tretieho dňa rokovania delegáti III. konferencie slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, ktorá sa konala vo Veľkom Krtíši v dňoch 27. – 29. 6. 2012, prijali deklaráciu (pozri ďalej). Na konferencii bolo prítomných 76 účastníkov z 11 krajín Európy i zo zámoria.

Deklarácia SEŽZ

Fotografie Edity Škodovej sú z vernisáže výstavy z tvorby Lucie Kubicovej (Taliansko), Viery D´Agostini (Francúzsko) a Ivety Galbavej (Česko); svoje knižné diela predstavila Naďa Hammerberg (Švédsko), ako aj z večerného spoločenského programu, kde sa predstavili domáce súbory aj zahraniční hostia.
V programe vystúpili detský súbor Krtíšanček, folklórna skupina z Dolnej Strehovej a spevokol Nádej z evanjelického cirkevného zboru vo Veľkom Krtíši.
Hostia zo zahraničia sa predstavili multijazykovým poeticko-hudobným pásmo pod názvom K výšinám, ktoré bolo zostavené z básní slovenských autorov v origináli aj v preklade do v rôznych jazykoch. Recitovali Naďa Hammarberg (Švédsko), Zuzana Pengue (Taliansko), Lucia Torchio (Taliansko), Iveta Galbavá (ČR), Janka Haluková (ČR) a Dušan Tóth (Kanada), zaspievala Zuzana Pengue (Taliansko). S uvedeným programom sa hostia predstavili aj v sobotu v rámci III. evanjelických cirkevných dní v programe Sila slova v Divadle B. S. Timravy v Lučenci.