Celoštátne stretnutie slovenských evanjelických farárov v Maďarsku

V tomto roku už dvakrát mali rokovanie tí evanjelickí farári v Maďarsku, ktorí slúžia v cirkevných zboroch so slovenskými koreňmi: na jar, v máji, sme sa stretli vo Veňarci a teraz, 26. októbra 2010, v Jači.
Naše rokovanie sme začali v kostole s pobožnosťou, na ktorej sa zúčastnili aj členovia miestneho cirkevného zboru v krásnych ľudových krojoch. Oni tam používajú ešte staré spevníky, Tranosciá, z týchto sme spievali a modlili sme sa.

Po pobožnosti privítal hostí miestny pán farár, senior Adam Mekiš. Hovoril o histórii kostola a cirkevného zboru, ukázal nám hroby rodiny Prónayovcov pod kostolom. Táto rodina hrala dôležitú úlohu nielen v živote cirkevného zboru v Jači, ale aj v živote Evanjelickej cirkvi v Maďarsku. Členovia rodiny Prónayovcov boli dlhé roky dozorcovia našej evanjelickej cirkvi. Po zaujímavej „hodine dejepisu“ sme prešli do zborovej siene na rokovanie.

Na začiatku rokovania privítala hostí a účastníkov stretnutia v mene Celoštátnej slovenskej farárskej služby pani farárka Hilda Gulácsiová- Fabulyová. Na rokovanie o. i. zavítala predsedníčka Slovenskej samosprávy v Budapešti a presbyterka Slovenského evanjelického cirkevného zboru v Budapešti Zuzana Hollósyová, cirkevný historik, spolupracovník Celoštátneho evanjelického múzea Dr. Botond Kertész, páni seniori Adam Mekiša a Ondrej Szabó a pán farár Ondrej Lehoczky zo Sámšonu. Traja biskupi Evanjelickej cirkvi v Maďarsku - János Ittzés, Tamás Fabiny a Péter Gáncs - a dozorkyňa Anna Lengyelová sa kvôli svojim iným povinnostiam na rokovaniach nemohli zúčastniť. Za svoju neúčasť sa ospravedlnili v liste, ktorý poslali účastníkom, kde zároveň vyjadrili svoje presvedčenie, že táto služba je dôležitá. Kvôli svojim iným povinnostiam sa na rokovaniach nemohli zúčastniť ani páni farári z Békešskej župy.

Po privítaní pani farárka Hilda Gulácsiová referovala o práci v uplynulom období. Ako uviedla, slovenské služby Božie sa konajú pravidelne a v určitých obciach pri sviatočných príležitostiach v Békešskej, Novohradskej a v Peštianskej župe. Referovala o účasti na slovenských dňoch, o medzinárodných stretnutiach, konferenciách a ekumenickom stretnutí cirkevných zborov, pričom vyjadrila poľutovanie nad tým, že do cirkevných záležitostí sa miešajú aj politické. Najväčšou udalosťou v tomto roku bolo 400. výročie Žilinskej synody na Slovensku. Delegácia Evanjelickej cirkvi v Maďarsku sa zúčastnila na týchto slávnostiach v Žiline. Na teologickej konferencii prednášal mladý cirkevný historik Dr. Botond Kertész z Maďarska. Témou jeho prednášky bol význam Žilinskej synody, naša spoločná história, naše spoločné korene. Na rokovanie slovenských farárov sme sa rozhodli pozvať nášho brata vedca, aby sme si aj my mohli vypočuť jeho prednášku. Všetci účastníci mali úžasný zážitok z vypočutia výbornej prednášky aj v Jači.

Na záver stretnutia sme si spolu pozreli film o našich Slovákoch, našej slovenskej službe, ktorý bol natočený k 400. výročiu Žilinskej synody, pod názvom "Ľudský vek v materskej krajine v materskej reči" (môžete si ho pozrieť na www.ecav.sk po kliknutí na logo ITV vľavo hore). Rozhodli sme sa, že naše nasledujúce rokovanie sa uskutoční na jar budúceho roka v Békéšskej župe, v Békešskej Čabe - „hlavnom meste luteránskych Slovákov“.

Naše stretnutie sa skončilo pri bielom stole. Dostali sme chutný obed s výbornými zákuskami, ktoré nám upiekli jačianske ženy. Vďaka patrí každému za jeho oduševnenú prácu!