Tri posviacky v Starej Pazove

 Tri posviacky v Starej Pazove

Staropazovčania si 28. júna 2015 pripomenuli 245. výročie príchodu slovenských evanjelikov do Starej Pazovy a prvých služieb Božích pod holým nebom 25. júna 1770 s ich prvým farárom Samuelom Špannagelom, čím sa začal rozvíjať cirkevný život evanjelikov v Srieme.
Slávnostné služby Božie, na ktorých sa zúčastnili nielen evanjelici zo Sriemu, ale aj predstavitelia z takmer všetkých cirkevných zborov SEAVC v Srbsku a ECAV v Chorvátsku, doplnili ďalšími podujatiami. Staropazovčania si predsavzali, že k tomuto jubileu skončia všetky práce na novej fare, väčšinu prác na kostole a vyprázdnia časť miestností v čiastočne renovovanej starej, tzv. Hurbanovskej fare, a dôstojný biskup Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi v Srbsku Samuel Vrbovský posvätí všetky tri cirkevné objekty.

Slávnosť sa začala nedeľnými službami Božími vo vynovenom kostole, plnom veriacich. Služby Božie konali pazovský farár Igor Feldy, jeho manželka Svetlana Vojnićová-Feldyová (Chorvátsko), farárka v Soľanoch, erdevícky farár Ján Vida, kysáčsky farár Ondrej Marčok, banátsky senior a kovačický farár Pavel Sklenár, kovačický farár Martin Bajza, belehradská farárka Anna Petrovićová a silbašská farárka Jasmina Kotasová-Medveďová.

Príležitostnú kázeň na text 1Kr 8, 57 o stavbe a posvätení Šalamúnovho chrámu mal biskup Samuel Vrbovský. V kázni povedal: „Ďakovať Hospodinovi treba za vykonané práce, za požehnanie týchto prác, za všetko, čo sa udialo v tomto bohumilom cirkevnom zbore. A práve dnešná nedeľa vrcholí touto vďakou a odovzdaním sa do Božích rúk, keď sa so spokojnosťou môžete dívať na to, čo ste s radosťou vykonali.“ Na službách Božích spieval chór Tília pod vedením kantorky prof. Anny Đurđevićovej a operný spevák Boris Babík za sprievodu umelcov Vladimíra Turčana (viola), Anny Domoniovej (flauta) a Vladimíra Pucovského (trúbka).

Po posvätení obnoveného najstaršieho kostola tunajších evanjelikov biskupom Vrbovským slávnosť pokračovala na farskom dvore medzi starou a novou farou. Program otvorila spevácka skupina Primavera pod vedením kantora Pavla Kadlečíka. Po posvätení oboch fár biskupom Vrbovským a slávnostnom odovzdaní kľúča od novej fary pazovskému farárovi Igorovi Feldymu sa Pazovčanom a početným hosťom z ďalších cirkevných zborov v mene vlády Slovenskej republiky prihovoril veľvyslanec SR v Belehrade JUDr. Ján Varšo, CSc., ktorý okrem iného povedal: „Chcem veriť, že aj nasledujúcich 245 rokov v týchto priestoroch bude aspoň taký počet veriacich, ako vidíme dnes, lebo kostol bez veriacich je ako telo bez duše.“ Zároveň sa poďakoval za krásnu spoluprácu, lebo - ako pripomenul - toto je jeho posledná návšteva v slovenských cirkevných zboroch v Srbsku, keďže sa mu 15. augusta končí doba jeho vyslania v Srbskej republike.

„Veľmi by som si želal, aby tento chrám, fara aj vaša slovenská škola boli čo najplnšie, pretože vaši predkovia, keď sem prišli, si uvedomovali, že deti majú chodiť do školy, aby sa učili slovenský jazyk. Viete, slovenský jazyk ešte nikomu neuškodil. Slovenčina patrí k úspešným jazykom, k úspešnému štátu a ja si veľmi želám, aby sme čoskoro našli školu takú plnú, aký bol v tento deň plný váš chrám,“ povedal predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí RNDr. Igor Furdík.

Predsedníčka NRSNM v Srbsku Anna Tomanová Makanová vo svojom príhovore povedala, že z dnešných teplých a úprimných služieb Božích jej utkvela v pamäti jedna myšlienka - boli to slová o jednote a ľuďoch. „Áno, sme ľudia so svojimi vlastnosťami, obyčajmi, so svojou minulosťou a súčasnosťou, ale aj budúcnosťou. Sme to vlastne my a musíme byť dôslední a veriť v to, čo sme. Preto naša národnostná bytosť musí byť prioritou. Verím, že na to nebudeme zabúdať ani dnes, keď sú časy ťažké, lebo aj naši predkovi nemali stále ustlané na ružiach, ale vždy vedeli prekážky dôsledne prekonať a boli si dôverní sami sebe.

„Vaši predkovia, vaši bohabojní ľudia, skoro dve polstoročia prosili Hospodina o požehnanie v boji proti každodenným útrapám, chorobám, vojnám, ale aj za veci duchovné a národné. A o tom, že ich Hospodin vyslyšal, svedčíte vlastne vy, dnešné generácie Staropazovčanov, ktorí pevní vo svojej viere hlásite sa k slovenskému rodu. Preto dnes máte majestátny kostol, ako aj Hurbanovskú faru a verím, že sa k tomu priradí aj táto nová fara. Vidím ich ako bašty našej duchovnosti a našej slovenskosti. Verím, že s Božou pomocou také zostanú aj v budúcnosti,“ povedala vo svojom príhovore na schodoch novej fary predsedníčka Matice slovenskej v Srbsku Katarína Melegová Melichová.

V mene obce Stará Pazova sa prítomným prihovoril predseda Zhromaždenia obce Radoje Blagojević, ktorý zaprial, aby sa tu v Starej Pazove aj v budúcnosti žilo spoločne a svorne v mieri, zhode a zdraví, a povedal: „Náš predseda obce si všimol potrebu renovovania cirkevných objektov. Som rád, že ste si všimli jeho snahu tieto nedostatky doriešiť.“ Dozorca pazovského cirkevného zboru SEAVC Ján Havran vyzdvihol plodnú spoluprácu s predsedom obce Stará Pazova Đorđom Radinovićom, ktorý aj sám prichádzal, aby videl, ako práce na cirkevných objektoch pokračujú a čo ešte bude treba zaplatiť, len aby sa úspešne skončili, a zo svojho rezervného fondu financoval hojný obed pre všetkých účastníkov tohto významného podujatia.

Podľa slov dozorcu Jána Havrana na výstavbu novej fary, ktorá trvala 13 rokov, ruku k dielu priložili Spolok Gustav-Adolf- Werk z Nemecka, pazovskí cirkevníci, Autonómna pokrajina Vojvodina, Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku, súkromní podnikatelia a bývalí predsedovia obce Stará Pazova. Na Hurbanovskú faru prostredníctvom radu projektov na Ústredný archív SEAVC v Srbsku poskytol finančný príspevok Úrad Slovenskej republiky pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Vďaka finančným prostriedkom, no najmä veľkej snahe cirkevnej správy a presbyterov, ale aj všetkých cirkevníkov sa v zhode a porozumení tieto významné projekty úspešne dotiahli do konca. Na slávnostiach sa zúčastnili aj predstavitelia pazovských inštitúcií, najmä zo ZŠ Janka Čmelíka, MOMS-u a SKUS-u hrdinu Janka Čmelíka. Vzácnymi hosťami boli evanjelici z partnerského mesta Púchov, z obce Miloslavovo, ako aj predstavitelia Združenia Pazovčanov žijúcich na Slovensku. Radosť z úspešne vykonanej práce bolo počas týchto osláv cítiť na každom kroku.

Galéria k článku