Návšteva z Kovačice v Podlužanoch

Koncom septembra sme v našom cirkevnom zbore privítali vzácnu návštevu z Kovačice zo Srbska. Do Podlužian zavítali so svojím farárom, a zároveň seniorom Banátskeho seniorátu vo Vojvodine bratom Pavlom Sklenárom s rodinou.
Spoločenstvo veriacich bez ohľadu na to, odkiaľ prichádzajú do cirkevného zboru, prináša okrem posilnenia a povzbudenia vo viere pre domácich aj nové priateľstvá, nové podnety, skúsenosti nielen pre jednotlivcov, ale aj farárov, presbyterov a nové podnety v činnosti nášho cirkevného zboru.

V sobotu nasledovala návšteva troch kultúrno-historických pamiatok chránených Unescom: Múzeum Ľ. Štúra v Uhrovci, Kostol sv. Demiána v Kšinnej a zrúcaninu hradu Beckov. Samozrejmosťou cirkevného zájazdu boli návštevy cirkevných zborov Uhrovec, Kšinná a Bánovce n./B. Všade ich srdečne privítali zástupcovia CZ s malým občerstvením a stručne predstavili svoj zbor. V Kšinnej navyše pripravili účastníkom zájazdu po absolvovaní prehliadky kostola z polovice 13. storočia s výkladom a návštevy zborového kostola aj obed v sále kultúrneho domu v podobe chutného guláša s divinou, ktorý sme zabezpečili z nášho zboru. Miestna sestra farárka sa počas celej návštevy venovala sa hosťom. Rovnako to bolo aj v ostatných zboroch, ktoré navštívili. Milé prekvapenie čakalo nielen našich hostí, ale aj pána Pavla Babku z Kovačice so skupinou maliarov na hrade Beckov, ktorý sme popoludní navštívili.

V nedeľu sme sa tešili na spoločnú účasť na službách Božích obohatených o vystúpenie nášho detského spevokolu a ženského spevokolu z CZ Kovačica 1. Slova Božieho kazateľom bol brat senior Pavol Sklenár. Téma kázne bol život v Bohu.

Nasledovalo posledné spoločné stolovanie v hostiteľských rodinách, posledné spoločné rozhovory, výmena adries, čísel telefónov a rozlúčka s novými známymi a priateľmi, sestrami a bratmi vo viere. Lúčili sme sa s vedomím, že nás spája veľa spoločného a s nádejou opätovného stretnutia.