Evanjelium v praxi v H. Zeleniciach a Bijeljine

Začiatkom mája tohto roku prišli do evanjelického cirkevného zboru Horné Zelenice hostia zo Srbska a Bosny, s ktorými udržiavame družobné vzťahy od roku 2007. To sme ešte netušili, že o niekoľko týždňov budú potrebovať pomoc po katastrofálnych povodniach.
Tento rok boli s nami naši hostia 5 dní. Pripravili sme pre nich bohatý program, pretože dolnozemskí Slováci sa s hrdosťou hlásia k Slovensku, k svojej domovine, z ktorej prišli na Dolnú zem ich predkovia. Slováci vo Vojvodine si zachovali nielen slovenčinu ako svoju materinskú reč, ale aj zvyky, kultúru a náboženské vierovyznanie. Spoznávanie Slovenska patrí medzi ich priority. Je to záležitosť ich srdca. S radosťou sme sa zhostili tejto úlohy.
Tento rok sme boli spolu v Trenčíne. Začali sme plavbou loďou, prehliadkou hradu a vychutnávaním si jarmočnej atmosféry v sprievode dobrej muziky na pódiách trenčianskych námestí. Boli sme plní zážitkov, a to bol len prvý deň.
Na druhý deň sme sa vybrali do Modry. Atmosféru Modry sme si začali vychutnávať v slovenskom a nemeckom evanjelickom kostole. Presvedčili sme sa o tom, že Modrania sú dobrí hostitelia. K tomu sa pridala ochutnávka vína, prehliadka keramického múzea, galérie národného umelca Ignáca Bizmayera a Múzea Ľ. Štúra. Ak nám bude niekto tvrdiť, že Slováci nevedia prezentovať svoju krajinu, po skúsenosti, ktorú máme z Modry, im neuveríme. Naši hostia prežívali vrchol spokojnosti, robili si poznámky, fotili, aby nič z toho, čo tu videli, nezabudli povedať doma.
Naše cesty smerovali aj na Devín. Toto majestátne miesto si treba prísť vychutnať. Byť na Devíne je zážitkom.
V Siladiciach bola pre hostí pripravená bohatá hostina a divadelné predstavenie Ženský zákon od J. G. Tajovského v podaní ochotníckeho divadla z Lukačoviec.
Ďalší deň nás privítal dažďom, no neodradilo nás to od potuliek Slovenskom. Tento raz viedli naše kroky do kráľovského mesta Skalica. Skvosty mesta sú pokope, napriek tomu je tu čo robiť celý deň. Náš program však pokračoval. Presunuli sme sa do Košarísk a na Bradlo a zúčastnili sa štefánikovských osláv a zapaľovania vatier.
V nedeľu po spoločnom čase pri slove Božom, návštevách, vzájomných rozhovoroch a spoločnom večernom posedení pri dobrom jedle a hudbe sa uzavrel program pobytu – s túžbou prehlbovania sa dobrých vzťahov aj do budúcnosti. V pondelok ráno sme vyprevadili našich hostí, uvedomujúc si, že sme opäť v láske bohatší.

Po niekoľkých týždňoch prišla skúška tejto našej lásky. Srbsko a najmä Bosnu a Hercegovinu zasiahli povodne. Dostávali sme jednu správu horšiu od druhej. A v cirkevnom zbore vznikla túžba pomôcť tým, ktorých milujeme a prišli o svoje domy a majetok v nich, keďže boli zaplavené. Najviac postihnutými boli členovia Evanjelického cirkevného zboru Šíd vo fílii Bijeljina, ktorý je v štáte Bosna a Hercegovina.
Predsedníctvo cirkevného zboru vyhlásilo zbierku pre Bijeljinu finančnú aj materiálnu. Oslovili sme aj niektoré cirkevné zbory, či by nám so zbierkou pomohli. Dúfali sme, že aspoň nejakou malou čiastkou, im budeme môcť pomôcť. Naše malé očakávania prerástla štedrosť a obetavosť kresťanov, evanjelikov, ktorá prichádzala či už od jednotlivcov, cirkevných zborov Veľké Leváre, Bratislava Legionárska, Svätý Jur, Pezinok, Senec, Modra, Galanta, Horné Saliby, Hlohovec, Piešťany, Veľký Grob, Čataj a Horné Zelenice. Vnímali sme, že to ide ponad nás, naše schopnosti a možnosti, že to je Božie dielo. A tak sme s úžasom ďakovali, že Pán Boh má tu na zemi svoj ľud, že On počuje tých, ktorí Ho prosia. Vyzbierali sme viac ako 11 000 eur, pričom najväčšia suma prišla z cirkevného zboru Modra.
Z vyzbieraných finančných prostriedkov cirkevných zborov, podľa ich vôle a konkrétnych potrieb ľudí postihnutých povodňami, sme zakúpili 4 profesionálne vysušovače domov a vyzbierali materiálnu pomoc s hmotnosťou 2,5 tony. V uplynulom týždni sme humanitárnu pomoc dopravili priamo k postihnutým povodňami - našim evanjelikom do Bijeljiny.

Finančná zbierka ešte pokračuje. Bližšie informácie nájdete na webstránke CZ Horné Zelenice. Všetky vyzbierané peniaze, o ktorých vedieme presnú evidenciu, budú poskytnuté cirkevnému zboru v Bijeljine. Tí, ktorí by chceli ešte poskytnúť finančné prostriedky pre Bijeljinu, môžu poslať peniaze na účet CZ Horné Zelenice, č. ú. 45535500/0900 s komentárom: pre Bijeljinu. V mene CZ Bijeljina ďakujeme za obetavosť a štedrosť všetkým, ktorí sa zapojili.

Na vlastnej koži sme zažili slová, ktoré napísal apoštol Pavel v 2Kor 9, 11 – 13: „... a vo všetkom budete obohatení na všemožnú štedrosť, ktorá skrze nás pôsobí vďačnosť Bohu. Lebo táto služba lásky nielenže doplňuje nedostatky svätých, ale rozmnožuje aj vďačnosť mnohých k Bohu. Veď keď sa dokazujete v tejto službe lásky, oslavujú Boha, že sa poslušne priznávate k evanjeliu Kristovmu a štedro sa delíte s nimi a so všetkými.“ Vďaka Bohu!

Fotografie sú z odovzdania materiálnej a finančnej pomoci v Bijeljine.