Danielov deň a výročie spevokolu v Kulpíne

V rámci Roka Ľudovíta Štúra si v Kulpíne (Srbsko) v 19. nedeľu po Svätej Trojici 11. 10. 2015 zaspomínali na významnú osobnosť kulpínskych a dolnozemských dejín − na Daniela Kolényho.
„Aj Daniel Kolény je vnímaný ako štúrovec, keďže bol priamo zapojený do niektorých aktivít po boku biskupa Karola Kuzmányho, ktorý ho aj vyzval navštíviť Dolnú zem a slovenskú komunitu, ktorá si zachovala čistú evanjelickú dušu,“ zdôraznil Juraj Šefčík, evanjelický farár v Senici a predtým farár kulpínsky, v rámci slávnostného príhovoru na predpoludňajších službách Božích. S hlbokou úctou hovoril o Kolénym, ktorý pôsobil v Kulpíne v pohnutých rokoch silnej maďarizácie a bol tvrdým bojovníkom o zachovanie čistého slovenského evanjelictva. Takýto Kolényho postoj bol dôvodom, prečo bol vymenovaný za škôldozorcu evanjelických slovenských škôl na Dolnej zemi, čiže v Južnom Uhorsku.

Daniel Kolény (Kolényi, Koléni) bol synom farára na Myjave Samuela Kolényho; podľa iných zdrojov bol synom evanjelického učiteľa Michala Kolényho na Myjave (Jozef Maliak: Daniel Kolényi a jeho doba, Báčsky Petrovec, 1925). Ako mladého teológa Daniela pozvali za nemeckého farára do Uj Šove (dnešné Ravno Selo, Srbsko). Nezostal tam dlho, akoby mu to nebolo ani dopriate, keďže mu v Šove za 6 rokov zomrelo 6 detí a 2 manželky. Na pozvanie Kulpínčanov sa presťahoval do Kulpína, kde pôsobil v období 1832 – 1875 a kde sa aj tretíkrát oženil. Až z tretieho manželstva mal potomkov, ale aj v Kulpíne mu jeden syn umrel − 25-ročný Mladen, ktorý je pochovaný spolu s otcom a matkou na kulpínskom cintoríne.

Daniel Kolény bol tretím kulpínskym evanjelickým farárom a v tomto zbore pôsobil 43 rokov. Narodil sa na Myjave 3. októbra 1800 a zomrel 17. októbra 1875 v Kulpíne, kde je aj pochovaný. Keď Daniel Kolény prišiel do Kulpína, vtedy ešte kostol neexistoval. Pod jeho vedením a po 25 rokoch súdnych procesov sa začalo so stavbou. Kolény sa však nedožil dokončenia kostola. Keď roku 1875 umrel, chrám bol vymurovaný po okná. Stavbu dokončil v poradí štvrtý kulpínsky farár Félix Kutlík.

Daniel Kolény hlbokú stopu zanechal aj ako organizátor školského, cirkevného a národného života. Od roku 1838 bol dekanom báčsko-sriemskeho seniorátu a určité obdobie pôsobil aj ako učiteľ. V šesťdesiatych rokoch 19. storočia bol báčskym patentálnym seniorom. Zaoberal sa aj publicistikou.

Súčasný kulpínsky farár Jaroslav Javorník preto navrhol, aby si v kulpínskom cirkevnom zbore uctili tohto velikána kulpínskych dejín a v prvej polovici októbra usporiadali Danielove dni, počas ktorých by si pripomenuli 140 rokov úmrtia a 215 rokov narodenia Daniela Kolényho. Z ekonomických dôvodov od idey upustili a 11. októbra 2015 mu venovali slávnostné služby Božie. Ešte predtým, v roku 2014, na kulpínskom cintoríne reštaurovali hrobku Daniela Kolényho, kde je pochovaná i jeho manželka Emilia Kolenyi-Gécs a syn Mladen Radivoj Kolenyi.

Úvodom služieb Božích sa prihovoril zborový farár Jaroslav Javorník, ktorý avizoval tzv. Danielov deň a tiež aj oslavu jubilea kulpínskeho spevokolu. Juraj Šefčík, ktorý bol kulpínskym farárom v období rokov 1979 – 1997 a dobre pozná dejiny tohto zboru, v rámci hlavných služieb Božích kázeň prispôsoboval kulpínskym jubileám s osobitným dôrazom na osobnosť a dielo Daniela Kolényho. V ich druhej časti sa predstavil 35-ročný kulpínsky spevokol, ktorý vedie kantorka Miloslava Petrášová a ktorý zaspieval päť pesničiek.

S Jurajom Šefčíkom a jeho manželkou Alicou na oslavy Danielovho dňa do Kulpína pricestoval aj dozorca CZ Senica Dr. Ján Pukančík a medzi vzácnymi hostkami boli aj manželka a dcéra niekdajšieho biskupa SEAVC v Juhoslávii Andreja Berédiho.

FOTO 1 Portrét Daniela Kolényho namaľoval Michal Hasik
FOTO 2 Reštaurovaná hrobka Daniela Kolényho