200 rokov chrámu Božieho v Nadlaku

200 rokov chrámu Božieho v Nadlaku

V rumunskom Nadlaku sa v dňoch 18. – 20. mája 2012 konali oslavy 200. výročia položenia základného kameňa nadlackého chrámu Božieho. Na slávnosti sa zúčastnil aj generálny dozorca Pavel Delinga; kázňou slova Božieho poslúžil biskup ZD Milan Krivda.
Keď sa dostanete na maďarsko-rumunské hranice a neovládate tieto dva jazyky, máte z toho trochu nepríjemný pocit: „Ako sa tu dorozumiem?“ Stačí však prejsť len niekoľko sto metrov a v diaľke uvidíte barokovú vežu, ktorá je ako maják. Zastavíte na námestí mestečka Nadlak a prvýkrát s úžasom počúvate jazyk, ktorý tu znie – krásna slovenčina. Toto prvé stretnutie s Nadlakom vás ohromí. Stretnutie s ľuďmi, ktorí sú milí a srdeční, ktorí hovoria zrozumiteľným jazykom, ostane ako oáza v púšti.

Potom prísť znovu do Nadlaku už znamená − prísť domov. Srdečné a vrelé prijatie, ľudia, ktorých tváre vám ostali v pamäti. Blízkosť, láskavosť a pohostinnosť. Je to skutočne udivujúci pocit. Ostane vo vás túžba znovu sa tam vrátiť, lebo ste určite ostali niečo dlžní. Rozmýšľate, či sa taký dlh dá vôbec splatiť. Len tým istým prejavom láskavej srdečnosti a pohostinnosti. Dokážeme to my tu na Slovensku?

Pozvanie na oslavy 200. výročia položenia základného kameňa kostola prišlo od Evanjelického luteránskeho cirkevného zboru v Nadlaku pre zástupcov našej cirkvi. Za Predsedníctvo ECAV na Slovensku sa na oslavách zúčastnil brat generálny dozorca Pavel Delinga s manželkou, slávnostným kazateľom na nedeľných službách Božích bol brat biskup ZD ECAV Milan Krivda a pozvanie na oslavy prijala tajomníčka pre školy a náboženskú výchovu Daniela Veselá. Do Nadlaku sme cestovali v piatok na obed, aby sme už podvečer mohli byť na otvorení osláv. Zo Slovenska nás prišlo viac: pozvaní reprezentanti cirkvi, jednotlivých cirkevných zborov, rodáci, starostovia slovenských miest a obcí − tí, ktorí sú nejako spätí s rumunským Nadlakom, so Slovákmi, ktorí tu žijú.

V piatok 18. mája nás čakalo srdečné privítanie od domácich, ale aj zvítanie s našimi zo Slovenska či s dolnozemskými Slovákmi zo Srbska, Chorvátska a Maďarska. Oslavy sa začali organovým koncertom v kostole. Prítomných na oslavách privítal brat senior Juraj Bálint a programom koncertu sprevádzal brat farár Juraj Dušan Vanko. Na úvod zaznela Toccata E-dur Johanna Sebastiana Bacha v podaní MgA. Janka Siromu z Kovačice, ktorý prítomných obohatil interpretáciou mnohých organových skladieb, ale aj prednáškou o histórii storočného organa v nadlackom kostole z dielne Jána Tučeka z Kutnej hory v Čechách. V programe vystúpili žiaci slovenskej školy s hrou na hudobné nástroje a recitáciou básní a prózy. Koncert bol veľkolepý, a zároveň veľmi srdečný.

Druhý deň osláv bol venovaný vedeckej konferencii pod názvom „Evanjelická cirkev v živote dolnozemských Slovákov“. Konferencia sa konala v Školskom stredisku Jozefa Gregora Tajovského. Otvoril ju Juraj Dušan Vanko a zakončil prof. Ján Kukučka. Po privítaní účastníkov konferencie odovzdal slovo bratovi biskupovi ZD ECAV na Slovensku Milanovi Krivdovi, generálnemu dozorcovi Pavlovi Delingovi a poslancovi Rumunského parlamentu za Demokratický zväz Slovákov a Čechov v Rumunsku Adriánovi Miroslavovi Merkovi, ktorí pozdravili prítomných. Konferencia mala dve pracovné časti. Prvú časť viedol prof. PhDr. Peter Švorc, CSc., z Prešova, ktorý vystúpil aj s príspevkom „Juraj Janoška – prvý slovenský evanjelický biskup na Slovensku po roku 1918“. Druhú časť viedol PhDr. Mojmír Benža, PhD., ktorý vyslovil túžbu a návrh na spracovanie dejín evanjelickej cirkvi v Rumunsku. Množstvo príspevkov, ktoré na konferencii pre nedostatok času odzneli v skrátenej forme, plánujú organizátori vydať v zborníku.

V rámci nášho programu sme po dvoch rokoch opäť navštívili slovenskú materskú školu. Obdivovali sme krásne dokončené priestory, ktoré slúžia na prevádzku celodennej školy. Budova však potrebuje ešte vonkajšie úpravy, aby bola kompletne zateplená a upravená, a to si vyžaduje nemalé finančné prostriedky.

Na centrálnom sídle Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunku pripravili pracovníci Slovenskej národnej knižnice v Martine otvorenie výstavy „Citara sanctorum – piesne duchovné – v kultúrnych dejinách Slovenska“ od autorov doc. Miloša Kovačku, Daniely Fiačanovej a Daniely Komárovej. Veľmi milé bolo otvorenie výstavy detských ilustrácií pod názvom „Nadlacká veža očami detí“ a s ňou spojená výstava fotografií „Obrazy zo života nadlackého evanjelického luteránskeho cirkevného zboru“ v priestoroch kultúrneho domu. Po otvorení a prehliadke výstav bol už pripravený bohatý večerný kultúrny program. Vystúpili v ňom folklórne súbory „Sálašan“ z Nadlaku, súbor „Slovenský Komlóš“, dychové hudby „Mostárenka“ z Brezna a domáca „Nadlačanka“. Prítomným sa prihovorili domáci zborový dozorca cirkevného zboru Pavel Nagy-Gyuriš Krokoš, zástupca Evanjelickej diakonie, predseda miestnej organizácie DZSČR, primátori a starostovia Nadlaku, Brezna, Východnej a Jelšavy. Vystúpenie prinieslo prítomným spoločnú radosť pri ľudových piesňach a tancoch. Pozvaní hostia ukončili večer v záhrade Evanjelického cirkevného domu na spoločnej záhradnej večeri.

Nedeľné slnečné ráno vítala hostí pred kostolom dychová hudba „Nadlačanka“. Do chrámu prichádzali v hojnom počte domáci i hostia a zaplnili ho do posledného miesta. Na úvod služieb Božích pozdravil prítomných biskup Rumunskej luteránskej cirkvi Adorjáni Dezső Zoltán a brat senior Juraj Bálint. Slávnostným kazateľom na službách Božích bol biskup ZD ECAV na Slovensku Milan Krivda, ktorý kázal na text Iz 28, 16 a 1Pt 2, 4 − 6. V kázni slova Božieho brat biskup prítomných povzbudil vo viere: „ Aby tak ako pred 200 rokmi položili základný kameň chrámu, nezabúdali, že pre nás veriacich kresťanov je tým uhoľným kameňom Pán Ježiš Kristus. Na ňom je treba stavať a vtedy bude život požehnaný.“ Zhromaždeniu veriacich sa prihovorili biskup Adorjáni Dezső Zoltán textom 1Pt 2, 5, generálny dozorca ECAV na Slovensku Pavel Delinga, riaditeľ Cirkevného odboru MK SR Ján Juran, zborový farár Vladislav Ivičiak z Belehradu, emeritný biskup Igor Mišina, miestny pravoslávny farár Ştefan Păcurar a zborový farár z Iloku Dušan Saják.

S piesňami vystúpil školský spevokol, spevokol mládeže, dospelých „Generácie“ a spevokol dôchodcov „Mladé srdcia“. Po zaspievaní záverečnej piesne hymny „Hrad prepevný“ sa zhromaždenie z kostola presunulo pred kostol, kde bol slávnostne odhalený pamätník k 200. výročiu položenia základného kameňa nadlackého kostola. Autorom tohto pamätníka je doc. Dr. Rudolf Kočiš, pôvodom z Nadlaku. Pamätník znázorňuje stavbu kostola a súčasne hlavné dve posvätné knihy − Bibliu a Spevník, z ktorých sú aj citované dva názorné texty.

Uplynulo 200 rokov od položenia základného kameňa kostola, nádhernej mohutnej stavby s krásnou barokovou vežou, z ktorej sa ozýva ohlasovanie času trúbením na všetky svetové strany, v minulosti tak ako aj dnes. Plný kostol je svedectvom života nadlackého cirkevného zboru. Prajeme mu, aby ten chrám, ktorý stavali predkovia s láskou, vierou a nádejou slúžil dnes i v budúcnosti, aby cirkevný zbor staval všetko svoje konanie na uholnom kameni, ktorým je Pán Ježiš Kristus, a tak prijímal požehnanie, ktoré tu cítiť i dnes. Uchovávanie ľudových tradícií, ale predovšetkým duchovných hodnôt, ktoré sú vzácne a milé nielen domácim, ale aj tým, ktorí nadlacký zbor navštívia.

Ďakujeme za pozvanie, za pocit skutočne bratsko-sesterského spoločenstva, ktoré sme mohli zažiť. Všetkým, ktorí sa starali o prípravu a priebeh osláv, vyslovujeme svoje poďakovanie a obdiv. Radi by sme splatili svoj dlh a privítali našich Slovákov z Dolnej zeme tak, aby sa cítili − keď prídu na Slovensko −, že prišli domov, medzi svojich.