170. výročie narodenia D. Bacháta oslávili v Budapešti

Na spomienkové služby Božie do Budapešti pri príležitosti 170. výročia narodenia Daniela Bacháta, evanjelického farára a biskupa, prišli aj hostia z jeho rodnej obce – z CZ ECAV v Ratkovej.
Služby Božie v budapeštianskom Slovenskom ev. cirkevnom zbore slúžil Dušan P. Hrivnak. Spoluliturgovali jeho manželka Adriana Hrivnaková a domáca farárka Hilda Gulácsiová Fabulyová.

Daniela Bacháta pozvali na čelo slovenského evanjelického cirkevného zboru v r. 1873. Počas 33-ročnej služby farára, neskôr biskupa, zhodnotením pozemkov okolo kostola, resp. výstavbou nájomných bytov sa mu podarilo upraviť zlé finančné pomery cirkevného zboru. (V prvej postavenej budove, kde sa dnes nachádza zborová kaplnka, dostala miesto pôvodne slovenská škola). Avšak iróniou osudu tieto budovy padli za obeť vlne znárodnenia v päťdesiatych rokoch minulého storočia.

Cirkevný zbor do dnešných dní s vďakou spomína na vtedajšieho farára, ktorý s vierou v Krista vytrvalo budoval duchovný život zboru. O Bachátovej dobe a jeho významnej literárnej činnosti prednášal Dr. Iván Halász, univerzitný docent, ktorý napísal knihu Cirkev, národ, štát v slovenskom jazyku.

Sviatočná spomienka bola ukončená kladením vencov k pamätníku Daniela Bacháta v cintoríne na Kerepešskej ceste.

Text pod obrázkom:
Farárka Hilda Gulácsiová Fabulyová a Gregor Papucsek, zborový dozorca, položili ako prví kyticu kvetov k pamätníku Daniela Bacháta.

Zdroj: Evangélikus Éllet, 4. 7. 2010

Preklad a sken: Štefan Škoda