150. výročie cirkevného zboru v Erdevíku

V 20. nedeľu po Svätej Trojici 13. októbra 2013 si Slovenský evanjelický zbor v Erdevíku (Srbsko) pripomenul 150. výročie od založenia cirkevného zboru.
V roku 1863 sa utvoril cirkevný zbor, ktorý v tom období ako fília patril k CZ Binguľa a tiež s týmto zborom mal spoločného farára Juraja Jesenského. Významným rokom pre zbor bol rok 1902, keď modliebňu vystriedal chrám Boží, ktorý si veriaci postavali za jeden rok. K osamostatneniu zboru prišlo až v roku 1921, keď si zbor zvolil svojho prvého farára, ktorým bol Ladislav Zgúth. Odvtedy sa v tomto zbore vystriedalo spolu 14 kňazov. V súčasnosti 550-členný zbor vedie námestný farár Ján Vida.

Príležitostné služby Božie sa začali v to nedeľné predpoludnie v chráme Božom na ktorých sa zúčastnili vzácni hostia zo zahraničia, a to Geza Erniša, biskup Evanjelickej cirkvi v Slovinskej republike, a bývalý erdevícky kňaz Pavel Čerfeľ, farár CZ Prietrž v Slovenskej republike, ktorý bol slávnostným kazateľom.

Na týchto službách Božích bolo zároveň vykonané posvätenie chrámu Božieho po vynovení jeho vnútornej časti, ktoré sa uskutočnilo v uplynulých štyroch rokoch. Posviacku vykonal domáci brat biskup Samuel Vrbovský. Na liturgickej časti služieb Božích sa zúčastnili kňazi, ktorí v minulosti pôsobili v tomto zbore. Chrámovému spoločenstvu sa prihovoril aj brat senior Sriemskeho seniorátu Ján Vinkovič. Programom poslúžili deti z detskej besiedky a spevokol.

Pri tejto príležitosti bola v priestoroch fary domácim bratom farárom pripravená výstava portrétov, na ktorých sú fotografie kňazov, ktorí pôsobili v cirkevnom zbore v rokoch 1921 – 2013, čiže od osamostatnenia cirkevného zboru až po súčasnosť.

„Ďakujte Hospodinovi, vzývajte Jeho meno! Hlásajte Jeho skutky medzi národmi!“ – vyzýva nás žalmista. Ďakovať chceme Hospodinu každý deň nášho života, za jeho lásku, milosť a požehnanie, ktorým spevádzal náš cirkevný zbor. Pevne dúfame, že naším Pastierom zostane aj v budúcnosti.