Stretnutie so splnomocnencom vlády pre rómske komunity

Na prijatí predstaviteľov ECAV predsedom vlády SR R. Ficom, ktoré sa konalo 18. 2. 2010 na Úrade vlády SR, informovali predstavitelia ECAV o projekte Evanjelium do rómskych domácností, ktoré ECAV na Slovensku rozvíja v spolupráci s nemeckými evanjelickými cirkvami.
Rozhovory o koordinácii spoločných aktivít ECAV a štátu v tejto oblasti pokračovali na stretnutí Predsedníctva ECAV na Slovensku so splnomocnencom vlády pre rómske komunity JUDr. Ľudovítom Galbavým, PhD., ktoré sa konalo 8. marca 2010 na generálnom biskupskom úrade.

Pán splnomocnenec pozná dobré výsledky, ktoré sú dosahované v tejto oblasti, a ocenil prácu Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a občianskeho združenia ROMA. Vyjadril poľutovanie, že v médiách sa málo informuje o pozitívnych výsledkoch a verejná mienka je potom jednostranne informovaná len o negatívnych aspektoch spolužitia s rómskymi spoluobčanmi. O nezištnej pomoci a o dosahovaných výsledkoch sa vo verejnosti vie pomerne málo.

Z rozhovorov vyplynula snaha oboch strán – teda cirkvi aj štátu - skoordinovať niektoré spoločné aktivity, ako napríklad výchova a vzdelávanie rómskej mládeže, príprava misijných pracovníkov a pracovníkov diakonie pre prácu v rómskych osadách, príprava literatúry a podobne. S týmto účelom by sa dali zlúčiť ľudské aj finančné zdroje tak, aby efekt bol čo najlepší.

Pán splnomocnenec upozornil na potrebu zaangažovania vedenia obcí a samosprávy, pretože problém rómskej komunity sa týka predovšetkým obcí, kde títo Rómovia žijú, a každý úspech v tejto oblasti bude úspechom predovšetkým obcí a občanov v nich žijúcich.

Pán splnomocnenec informoval o možnostiach dotácií projektov zameraných na prácu s Rómami. Výzvy na predkladanie žiadostí o dotáciu na podporu sociálnych a kultúrnych potrieb rómskej komunity v roku 2010 sú od 1. februára 2010 síce už uzavreté, ale aktuálne sa budú prijímať žiadosti o dotácie na riešenie havárií, o oprávnenosti ktorých rozhodne dotačná komisia. Je však dobré, ak sa v priebehu roku pripravia nové projekty pre výzvy, ktoré budú zverejnené na rok 2011.

Pán splnomocnenec ponúkol svoju pomoc aj pri konzultácii a poskytovaní pomoci a pri formulovaní projektových zámerov pri získavaní grantov zo štátneho rozpočtu a štrukturálnych fondov Európskej únie aj cez svoje regionálne kancelárie, ktoré sú v Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove, Rimavskej Sobote a Spišskej Novej Vsi.