SAV o kresťanskej misii medzi Rómami

SAV o kresťanskej misii medzi Rómami

Asi 50 pozvaných účastníkov rôznych cirkví i svetských organizácií prišlo na záverečný workshop Sociálnej inklúzie Rómov náboženskou cestou 11. 10. 2010 v kongresovej sále na Štefánikovej ul. v Bratislave.
Workshop usporiadal Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied (SAV) po výskume na miestach, kde sa koná misia medzi Rómami. Našu cirkev zastupoval Ľuboslav Beňo, ktorý sa venuje Rómom v Rankovciach a v okolí. Na workshope opísal činnosť našej cirkvi v tejto oblasti, predstavil občianske združenie ROMA, misijné miesta, kde pôsobíme, a ciele, ktoré by sme chceli dosiahnuť.

Jedna z výskumníčok navštívila v júni na štyri dni cirkevný zbor v Rankovciach, aby získala informácie o našej cirkvi v tejto oblasti. Podobne vycestovali do 14 ďalších cirkví a 5 náboženských spoločností aj iní výskumníci. Zistili, že v 460 rómskych komunitách na Slovensku cirkev aktívne pracuje v 150 komunitách, čím zasahuje z celkového počtu 380 000 Rómov asi 10 000 príslušníkov tohto etnika.

Organizátori predstavili aj mapku všetkých týchto lokalít – v niektorých pracuje aj viac cirkví naraz. Spomedzi účastníkov sa najmä zástupcovia rímskokatolíckej cirkvi ohradili, že ich misia je vo viacerých oblastiach, a teda celkový počet zasiahnutých komunít je ešte vyšší.

Výskumníci počas projektu absolvovali celkom 255 rozhovorov s vedúcimi misií, samotnými Rómami aj nestrannými pozorovateľmi. Zistili, že vypracovanú stratégiu, ako sa venovať Rómom, má iba rímskokatolícka a reformovaná (v maďarčine) cirkev. Veľmi pekné dielo koná rímskokatolícka, gréckokatolícka, apoštolská a naša evanjelická cirkev.

Kľúčová otázka celého výskumu znela: Dochádza pod vplyvom konverzie k sociálnym zmenám Rómov? Výsledok bol viac než pozitívny! Vo všetkých dotazovaných indikátoroch boli vykázané pozitívne zmeny vo viac než 80 %. Najúspešnejšia sa javí kresťanská misia v sociálnych veciach v oblasti odstraňovania návykových látok, v miere drobnej kriminality a v osobnej zadlženosti. Najmä posledný indikátor sa väčšinou javí ako neodstrániteľný, ale výskum ukázal, že v cirkvi je aj toto možné!

Pri výskume sa ukázali aj mnohé iné, nečakane dobré ukazovatele (zmena hodnôt, sebahodnotenia, kultivácia vystupovania, dlhodobejšie životné stratégie). Pozvaných bolo aj veľa zástupcov samospráv, neprišiel však ani jeden jediný.

Výstup tohto workshopu bol v odporučení výsledkov výskumu pre prácu cirkví, samospráv i štátu. Bol to vôbec prvý výskum podobného charakteru, pri ktorom sa štátne organizácie zaoberali vplyvom cirkvi na osobný život Rómov.