Posudzovali projekty „Evanjelium do rómskych domácností“

V Rankovciach sa 4. marca 2011 zišiel koordinačný výbor projektu, ktorý v spolupráci so spolkom Martin-Luther-Bund pripravuje naša cirkev pod názvom Evanjelium do rómskych domácností.
Po otvorení rokovanie výboru jeho predsedom, bratom farárom Ľuboslavom Beňom, mal biblický úvod brat farár Ivan Bojna na text Evanjelia podľa Jána z 2. kapitoly, verš 1 – 12: „Svadba v Káne Galilejskej“.

Výzva na predkladanie projektov na podporu financovania v rámci projektu Evanjelium do rómskych domácnosti bola zverejnená 27. 12. 2010 na oficiálnej stránke www.ecav.sk. Z tejto stránky si každý záujemca mohol aj stiahnuť príslušný formulár. Okrem toho výzva v tlačenej forme aj s príslušným formulárom bola zaslaná do všetkých cirkevných zborov v rámci ECAV na Slovensku. GBÚ dostal 2. 2. 2011 správu od brata generálneho tajomníka Martin-Luther-Bund Rainera Stahla, že na tento projekt bolo vyzbieraných v roku 2010 celkom 24 100,- €, ale že zbierka ešte nebola ukončená.

Spolu bolo podaných 16 projektov v celkovej sume 48 335 €, pričom požiadavky na financovanie týchto projektov z prostriedkov prebiehajúcej zbierky MLB sú vo výške 41 855 €. Z hľadiska cieľovej skupiny, pre ktorú sú projekty pripravované, máme
a) projekty s celoslovenskou (celocirkevnou) pôsobnosťou: celkom 5
b) projekty lokálne: celkom 11

Pokiaľ ide o lokálne projekty, reakcia cirkevných zborov na výzvu na predkladanie projektov možno zároveň vnímať aj ako zrkadlo práce ECAV na poli rómskej misie. Rozvinutú prácu s rómskym etnikom alebo snahu túto prácu rozvinúť majú teda v nasledujúcich cirkevných zboroch:
a) CZ Rankovce
b) CZ Slavošovce
c) CZ Jelšava
d) CZ Drienčany
e) CZ Nižná Slaná – Kobeliarovo
f) CZ Dobšiná
g) CZ Štítnik
h) CZ Gemer
i) CZ Liptovská Porúbka,
ale aj v ďalších cirkevných zboroch, i keď si podporu z projektu nežiadali:
a) CZ Budimír
b) CZ Žilina
c) CZ Pozdišovce

Z hľadiska zámeru, na čo by sa mali finančné zdroje využiť, v projektoch sa objavujú požiadavky na:
a) Nákup učebných pomôcok pre výchovno-vzdelávaciu prácu s deťmi aj dospelými, ako sú učebné pomôcky, literatúra, brožúrky a pod.
b) Nákup materiálu na workshopy
c) Prefinancovanie občerstvenia pri spoločných posedeniach
d) Prefinancovanie cestovného, nákladov na ubytovanie pri výletoch
e) Nákup vybavenia pre záujmovú činnosť rómskej mládeže, ako sú zosilňovače, mixpulty, hudobné nástroje, športové vybavenie
f) Nákup oblečenia pre spevokol či dresov pre športové družstvo
g) Nákup techniky a didaktického vybavenia, ako sú projektory, plátna, diktafóny, notebooky či tlačiarne
h) Pomoc pri prefinancovaní prevádzkových nákladov (kúrenie, prenájom priestorov)
i) Investičné požiadavky na rekonštrukciu vlastných priestorov
Projekty bude posudzovať na najbližšom rokovaní aj Generálne presbyterstvo ECAV.

Koordinačný výbor sa oboznámil aj s výsledkami dobrovoľnej ofery na rómsku misiu v roku, kde výber ofery k 31. 12. 2010 bol vo výške 5 135,70 €. GBÚ rozposlal začiatkom roku zborovým presbyterstvám všetkých cirkevných zborov ECAV na Slovensku prehľad o celocirkevných oferách, čo malo za následok, že viaceré CZ sa rozhodli dodatočne zaslať oferu za rok 2010. V roku 2011 sa tak (k 28. 2. 2011) ešte dodatočne vyzbieralo pre rómsku misiu 215,50 €.

Aj na rok 2011 bola na návrh KV schválená generálnym presbyterstvom ofera na rómsku misiu ako jedna z dobrovoľných ofier. Koordinačný výbor sa uzhodol, že vhodnou formou (najmä cez EPST a www.ecav.sk) bude informovať evanjelickú verejnosť o tejto ofere. Ofera sa uskutoční na Deň rómskej misie 1. 5. 2011.

Koordinačný výbor ďakuje všetkých cirkevným zborom, ktoré oferu zorganizovali a najmä všetkým ochotným darcom, ktorí na oferu prispeli, lebo „Nieto teda rozdielu medzi Židom a Grékom. Lebo všetci majú toho istého Pána bohatého pre všetkých, ktorí ho vzývajú“ (R 10, 12).