Na návšteve v CZ ECAV Rankovce

Predstavitelia Evanjelickej krajinskej cirkvi Württemberg (ELKW) a jej Diakonického diela v rámci svojej návštevy v ECAV na Slovensku navštívili na Kajúcu nedeľu 8. augusta 2010 okrem iného aj cirkevný zbor v Rankovciach.
Dieter Kaufmann, riaditeľ Diakonického diela Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku, a vrchný cirkevný radca ELKW, Johannes Flothow, tajomník pre zahraničie Diakonického diela ELKW, a Martin Kastrup, hlavný ekonóm Evanjelickej krajinskej cirkvi vo Württembersku, sa v Rankovciach zúčastnili na službách Božích.

Hlavným dôvodom, prečo návšteva tohto cirkevného zboru bola zaradená do programu návštevy, bolo oboznámenie sa s praktickými výsledkami práce našich farárov Ľuboslava Beňa a Moniky Beňovej pri zapojení rómskych spolubratov a spolusestier do života cirkevného zboru.

Na pracovnom obede boli predstavené ciele projektu Evanjelium do rómskych domácnosti, ktorý v spolupráci so Spolkom Martina Luthera (Nemecko) pripravila naša cirkev práve na podporu práce s Rómami. V diskusii sa hľadali cesty širšieho zapojenia diakonie do tejto práce. Pomoc pre znevýhodnené skupiny má v programe aj Diakonické dielo ELKW v rámci programu Hoffnung für Osteuropa.

Ako sa na stretnutí okrem iného konštatovalo, ECAV má cez rómsku misiu príležitosť napomôcť riešenie rómskej otázky na Slovensku. No nejde len o samotných Rómov - možno rovnako zložitá je aj zmena náhľadu nás ostatných na potrebu tejto práce. Ide o to, aby sme mali viac takých ochotných a obetavých duchovných, ako sú napríklad aj manželia Beňovci v Rankovciach, ale aj o to, aby sme vedeli Rómov v zborovom spoločenstve prijať bez predsudkov a i navonok im dali najavo, že sú naši ozajstní bratia a ozajstné sestry. Lebo láska Kristova nás spája všetkých bez rozdielu farby pokožky.