Evanjelium do rómskych domácností

Projekt duchovnej a vzdelávacej podpory rómskych spoluobčanov

GBÚ ECAV na Slovensku a Spolok Martina Luthera v Ne
Štatistické údaje o počte občanov rómskeho pôvodu na Slovensku nevystihujú ich skutočný počet. Tento sa odhaduje na 380 000, pričom podiel detí do 14 rokov je 43,6 %. Rómovia žijú nerovnomerne na celom území SR. Veľké rozdiely sú v koncentrácii v jednotlivých regiónoch. V SR bolo k 31. 12. 2000 evidovaných 620 rómskych osád, pričom na území niektorých obcí sa nachádza aj viac osád. Podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov najväčšia koncentrácia občanov SR hlásiacich sa k rómskej národnosti je v Prešovskom kraji, kde je evidovaných 250 rómskych osád.

Z celkového počtu približne 60 percent Rómov žije integrovane v rozptyle medzi majoritnou populáciou. Zvyšných približne 40 percent žije v komunitách, ktoré z hľadiska polohy osídlenia je možné rozdeliť na:
• obecné a mestské koncentrácie (168),
• osídlenia lokalizované na okraji obce/mesta (338),
• osídlenia priestorovo vzdialené alebo oddelené prírodnou alebo umelou bariérou (281).

Zo všetkých osídlení môžeme považovať za segregované 149, to znamená, že tieto osídlenia sa nachádzajú na okraji alebo mimo obce/mesta, nemajú dostupný vodovod.
Podiel obydlí v rómskych osídleniach napojených na jednotlivé inžinierske siete:
• na vodovod je napojených 39 % obydlí,
• len 13 % obydlí využíva kanalizáciu,
• plyn používa 15 % obydlí,
• elektrinu využíva 89 % obydlí,
• 20 % osídlení nemá asfaltovú prístupovú cestu.

Takmer 1/3 obydlí v rómskych osídleniach je nelegálna (sú to predovšetkým chatrče, unimobunky, nebytové budovy, ale aj domy).

Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku má skúsenosti s rómskou misiou. Nový projekt chce využiť doterajšie skúsenosti mnohých cirkevných zborov z práce s Rómami a v spolupráci s Úradom vlády Slovenskej republiky napomôcť svojím dielom k riešeniu tohto stáročného európskeho problému. Náš prínos vidíme predovšetkým:

• v evanjelizácii v rómskych osadách, kam chceme cez naše cirkevné zbory priniesť slovo Božie a skutok lásky a pomoci,
• v príprave osobitných podujatí pre rómskych spoluobčanov nezávisle od ich konfesionálnej príslušnosti,
• pripraviť základnú duchovnú literatúru v rómskom jazyku,
• pripraviť osobitné vzdelávanie terénnych misijných pracovníkov a pracovníkov diakonie pre prácu s Rómami,
• spolupodieľať sa na riešení ekonomických problémov rómskych spoluobčanov
• boj so sociálnou biedou, nezamestnanosťou, nízkou gramotnosťou,
• špeciálne v spolupráci so školami sa zamerať na rómske deti a mládež a tým predchádzať ich kriminalite,
• pripraviť špeciálne programy pre rómske ženy na získanie zručnosti vo vedení domácnosti.

Fotografia: Viola Fronková