Zo stretnutia Bratislavského seniorátu k 500. výročiu reformácie

Zo stretnutia Bratislavského seniorátu k 500. výročiu reformácie

V nedeľu 15. októbra 2017 sa evanjelici Bratislavského seniorátu zišli v Modre-Kráľovej na seniorálnom stretnutí v rámci projektu „Oslobodení Božou milosťou“ pri príležitosti 500. výročia reformácie.
Pripomíname, že ako prví sa v rámci tohto projektu už 31. októbra 2016 stretli evanjelici Šarišsko-zemplínskeho seniorátu v Bardejove, kde na štafetu reformácie pripli prvú stuhu s heslom vybraným pre tento seniorát. Potom sa pri tejto príležitosti postupne schádzali aj evanjelici v ďalších seniorátoch, až napokon symbolická štafeta reformácie prišla do Bratislavského seniorátu.

Kázal biskup Michael Bünker
Aj 14. seniorálne stretnutie sa začalo slávnostnými službami Božími so spoveďou a Večerou Pánovou. Vo vynovenom Ev. a. v. chráme Božom v Modre-Kráľovej veriacich a vzácnych hostí privítali seniorka Bratislavského seniorátu Sidonia Horňanová a zástupca seniorálneho dozorcu Peter Synak. Slávnostným kazateľom bol biskup Evanjelickej cirkvi a. v. v Rakúsku Michael Bünker. Kázal na text hesla, ktoré bolo vybraté pre Bratislavský seniorát a vyšité na pamätnú stuhu: „Lebo z neho skrze Neho a pre Neho je všetko. Jemu sláva naveky. Amen.“ (R 11, 36)
V kázni spomenul aj problémy súčasnosti: „Cez Európu idú mnohé trhliny. Aj cez naše krajiny, dokonca niekedy i cez naše rodiny, priateľstvá či susedstvá a aj cez naše cirkevné zbory. Počúvame o polarizovaní, štiepení sa spoločnosti a môžeme to vidieť naozaj každý deň. Kam toto všetko vedie? Vnímam tento vývoj s veľkou obavou. Súdržnosť je ohrozená, keď každý pozerá len na svoje výhody a keď ľudskosť a solidarita idú stranou. Aj s nami to niečo robí. Robí to naše srdcia studenými. Zatvára to naše otvorené dlane do pästí. Zvádza nás to so všetkou silou sa držať toho, čo máme, a predsa v konečnom dôsledku všetko strácame.“
Poukázal na východisko slovami: „No pri Trojjedinom Bohu všetky veci, všetci ľudia držia pohromade: „Lebo z Neho, skrze Neho a pre Neho je všetko.“ Boh je počiatkom všetkého, je zmyslom všetkého a dáva všetkému svoj účel. Vzťah Boha k stvoreniu je inkluzívny, nie exkluzívny. Preto je tu cirkev, aby táto súdržnosť, táto inklúzia bola živá už tu a teraz aj napriek nepriaznivým podmienkam.“ Máme byť „spoločenstvo, ktoré žije v súdržnosti, nie vo vyčleňovaní či v exklúzii, ale v otvorenosti a jednote. Inkluzívne. Nenapĺňame tento príkaz, keď to zlé jednoducho prijímame alebo keď dokonca − kde je to možné − aj spolupracujeme pri rozbíjaní alebo tam, kde sa ľudia proti sebe štvú a rozbíjajú vzťahy. V strede roztriešteného sveta je spoločenstvo veriacich miestom, kde trhliny môžu byť prekonané, uzdravené a kde nastane zmierenie. V Kristovi sme jedno. To je silnejšie ako rozdiely.“
Na záver biskup Bünker zdôraznil: „Aj dnes žijeme tým, čo pohlo Martina Luthera pred päťsto rokmi. Je to život z evanjelia, je to presvedčený, radostný život plný nádeje, ktorý je darovaný nám všetkým. A keď sa nás niekto opýta: Prečo to robíte? Prečo ste takí, akí ste, takí oslobodení milosťou? − potom vyznáme spolu s apoštolom Pavlom: „Lebo z Neho, skrze Neho a pre Neho je všetko. Jemu sláva naveky. Amen.“

Seniorka BAS Sidonia Horňanová v príhovore k sviatosti Večere Pánovej vychádzala zo spovednej modlitby Danielovej, ktorá je zapísaná v 9. kapitole: „Pane, počuj, Pane, odpusť, Pane pozoruj a konaj! Kvôli sebe samému nemeškaj, Bože môj! Lebo Tvoje mesto a Tvoj ľud nesú Tvoje meno.“ Zamýšľala sa nad slovami z prečítaného textu: Pane, počuj... odpusť..., konaj... nemeškaj... a potom sa chrámovému zhromaždeniu prihovorila slovami: „Ak Pán Boh – aj tu medzi nami – koná a zasahuje inak, ako si to my želáme a predstavujeme, ak sa nám zdá, že mešká so svojou pomocou, nestrácajme vieru v Božiu lásku a nádej, že Božie konanie v našom osobnom živote aj v živote cirkvi vždy smeruje k nášmu dobru a záchrane tu časne a po smrti naveky.“

Liturgovali generálny biskup Miloš Klátik, dištriktuálny biskup Západného dištriktu Milan Krivda, konseniorka Andrea Lukačovská a ďalší duchovní Bratislavského seniorátu. Do programu služieb Božích niekoľkými piesňami prispel Spevácky zbor duchovných Bratislavského seniorátu, ktorý dirigoval Janko Siroma. Na organe hrali Janko Siroma, Michal Makovník a Martin Beran.

Pred záverečnou liturgiou chrámové zhromaždenie pozdravili podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja Martin Berta, primátor Modry Juraj Petrakovič, riaditeľ Cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran a správkyňa REVIE – Malokarpatskej komunitnej nadácie Drahoslava Finková.

Po skončení služieb Božích sa konal pietny akt pri pamätníku Zelený les hneď vedľa evanjelickej fary, kde na mieste niekdajšieho domu Jakuba Grünwalda a jeho rodiny, ktorí boli umučení v koncentračných táboroch počas 2. svetovej vojny, je vybudovaný symbolický pamätník, venovaný nielen rodine Grünwaldovcov, ale aj ostatným obetiam holokaustu.

Duchovno-kultúrny program
Po 15.00 hodine sa všetci opäť zišli v chráme Božom, tentoraz na duchovno-kultúrnom programe. Duchovné slovo na úvod stretnutia mala seniorka BAS Sidonia Horňanová; veriacich privítala konseniorka BAS Andrea Lukačovská a pomodlila sa sestra farárka Anna Adamovičová. Na úvod programu zazneli piesne v podaní petržalských spevokolov Petržalský lúč a Laudate i báseň Ruženy Škottovej Málo smädní sme po Slove. V bohatom programe slova a hudby vystúpili aj spevokoly z Pezinka, Horných Zeleníc a Horných Salíb, deti z Bratislavy-Prievozu a Modry-Kráľovej a ďalší.

Odovzdanie pamätných medailí
Dôležitou časťou programu bolo odovzdanie pamätných medailí k 500. výročiu reformácie a ďakovných listov od Predsedníctva ECAV na Slovensku významným osobnostiam Bratislavského seniorátu. Slávnostný akt moderoval riaditeľ generálneho biskupského úradu Dušan Vagaský. Generálny biskup Miloš Klátik odovzdal ocenenia za výbornú spoluprácu s našou cirkvou najprv predstaviteľom verejného života: predsedovi Trnavského samosprávneho kraja Tiborovi Mikušovi, predsedovi Bratislavského samosprávneho kraja Pavlovi Frešovi (medailu v jeho zastúpení prevzal podpredseda BSK Martin Berta) a primátorovi Modry Jurajovi Petrakovičovi.

Ďalšie ocenenia prevzali evanjelickí duchovní Mgr. Anna Adamovičová, ThMgr. Ľudmila Veselá (medailu za ňu prevzala jej dcéra, ev. a. v. farárka Eva Kolesárová), Mgr. Pavel Gabriš, ako aj ev. a. v. farári a bývalí dekani EBF UK prof. ThDr. Dušan Ondrejovič, Dr. h. c. prof. ThDr. Igor Kišš a prof. ThDr. Juraj Bándy.

Medailou k 500. výročiu reformácie a ďakovným listom boli odmenení aj neordinovaní členovia našej cirkvi: Ing. Juraj Ružek, vedúci sekcie Kresťanského šafárenia, podpredseda Generálneho hospodárskeho výboru, člen Správnej rady Evanjelickej diakonie, člen Revíznej komisie Evanjelickej diakonie; Ing. Jozef Kováč, dlhoročný presbyter CZ Bratislava, diakon prvého stupňa a riaditeľ Detskej misie; Ing. Ľudovít Michalko, dlhoročný kantor a dirigent zborového spevokolu v CZ Piešťany; a Ľubomír Frno, kurátor a zástupca zborového dozorcu v CZ Modra-Kráľová.

Prednáška o histórii BAS a prezentácie publikácií
O histórii reformácie na území súčasného Bratislavského seniorátu prednášal Martin (Miti) Kováč z Bratislavy. Uviedol, že silná nemecká komunita na území Bratislavskej stolice, ale i reformácii naklonení veľmoži tu veľmi skoro otvorili cestu reformačným myšlienkam, no ďalšie faktory zas na vývoj evanjelickej cirkvi pôsobili retardačne. V rozporuplnom, mnohojazyčnom prostredí sa postupne rodili a zanikali bratislavské senioráty: Bratislavský mestský seniorát, Bratislavský župný seniorát, Bratislavský nemecko-slovenský seniorát, Bratislavský maďarsko-slovenský seniorát a Bratislavský nemecký seniorát. Na záver prednášky Martin Kováč predstavil nový erb Bratislavského seniorátu a vysvetlil jeho symboliku.

Publikácie, ktoré Bratislavský seniorát pripravil k 500. výročiu reformácie (Postila – zbierka kázní duchovných Bratislavského seniorátu a Reformácia a cirkevná hudba), ako aj tablo duchovných Bratislavského seniorátu predstavila seniorka Sidonia Horňanová.

Predsedníčka Spoločenstva evanjelických žien Daniela Horínková uviedla knihy, ktoré k 500. výročiu reformácie pripravilo SEŽ. Publikácia Reformácia po praslici hovorí o odvážnych ženách, podporovateľkách reformácie, a publikácia Vyšívaná história ECAV na Slovensku obsahuje fotografie 16 obrazov, ktoré v rámci prípravy k jubileu reformácie vyšívali ženy zo všetkých seniorátov ECAV na Slovensku. Výjavy z histórie našej cirkvi, ktoré slúžili ako podklad na vyšívanie týchto obrazov, namaľovala prof. Janka Krivošová; v publikácii ich doplnila stručnou históriou ECAV.

Ďalšie prezentácie a pripnutie stuhy BAS
V rámci popoludňajšieho programu zazneli aj prezentácie Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (dekan Ľ. Batka), Evanjelickej základnej školy a Evanjelického lýcea (riaditeľka E. Prostredníková), Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku ((P. Hanzelová), vydavateľstva Tranoscius (riaditeľ Ľ. Turčan) a Ekumenickej pastoračnej služby (generálny duchovný M. Bodolló). Účastníci vydareného stretnutia si mohli pozrieť aj putovné výstavy „500 rokov reformácie. ECAV na Slovensku“ a „Vyšívaná história ECAV na Slovensku“, kúpiť si knihy a kalendáre z bohatej ponuky vydavateľstva Tranoscius aj pohostiť sa koláčmi a zákuskami, ktoré napiekli ženy z Bratislavského seniorátu.

Po pripnutí poslednej stuhy – stuhy s heslom Bratislavského seniorátu – na symbolickú štafetu reformácie generálny biskup Miloš Klátik poďakoval Bratislavskému seniorátu za zorganizovanie seniorálneho stretnutia, na ktorom sa zúčastnilo spolu vyše 800 evanjelikov z 28 cirkevných zborov BAS. Stručne zhodnotil aj celé podujatie „Oslobodení Božou milosťou“ vo všetkých štrnástich seniorátoch a poďakoval Pánu Bohu za Jeho vedenie a pomoc pri sprostredkovávaní odkazu reformácie v súčasnosti. „Lebo z neho skrze Neho a pre Neho je všetko. Jemu sláva naveky. Amen.“ (R 11, 36) Na záver generálny biskup pozval veriacich na Deň ECAV na Slovensku v deň Pamiatky reformácie 31. októbra 2017 – či už priamo v Bratislave, alebo pri televíznych obrazovkách a rozhlasových prijímačoch.

Na popoludnie bol pripravený aj samostatný program pre mládež, ktorý sa konal v kultúrnom dome. V programe vystúpili študenti Evanjelického lýcea v Bratislave: Spevokol Evanjelického lýcea zaspieval pieseň „Cantate Domino“ a štvrtáčky uviedli divadelnú jednoaktovku o Štúrovi a jeho družine zo svojej vlastnej tvorby.

Fotografie: Edita Škodová