Z ústredných osláv reformácie v Poľsku

V dňoch 26. – 29. októbra 2017 sa vo Varšave konali oslavy 500. výročia reformácie, ktoré zorganizovala Evanjelická a. v. cirkev v Poľsku. Na pozvanie biskupa ECAV v Poľsku Jerzyho Samieca sa na tomto podujatí zúčastnil aj generálny biskup Miloš Klátik.
Podujatie sa začalo vedeckou konferenciou na tému „500 rokov reformácie – tradícia, dedičstvo, súčasnosť“. Vo večerných hodinách sa každý deň konali koncerty v evanjelických kostoloch aj vo filharmónii.

Počas slávnostného podujatia v priestoroch Kráľovského zámku vo Varšave sa zhromaždeniu prihovoril aj Martin Junge, generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu. Jeho príspevok mal tému: „Reformácia ako svetová občianka“. Prihovoril sa i poľský expremiér Jerzy Buzek na tému „Reformácia a jednota Európy“, ako aj poľský prezident Andrzej Duda.

Počas štyroch dní mohli návštevníci navštíciť množstvo koncertov, výstav, tematických workshopov, biblických hodín či pódiových diskusií.

Podujatie vyvrcholilo slávnostnými službami Božími v nedeľu 29. októbra v Evanjelickom kostole Svätej Trojice, na ktorých bol slávnostným kazateľom biskup Evanjelickej cirkvi v Jordánsku a vo Svätej zemi Munib Younan, bývalý prezident Svetového luteránskeho zväzu.