Z 9. seniorálneho stretnutia k 500. výročiu reformácie v Partizánskej Ľupči

Z 9. seniorálneho stretnutia k 500. výročiu reformácie v Partizánskej Ľupči

V Partizánskej Ľupči sa v nedeľu 23. apríla 2017 uskutočnilo seniorálne stretnutie Liptovsko-oravského seniorátu ECAV na Slovensku k 500. výročiu reformácie. Išlo už o 9. seniorálne stretnutie v rámci misijného podujatia „Oslobodení Božou milosťou“.
Vyše tisícdvesto veriacich z Liptovsko-oravského seniorátu (LOS) v 1. nedeľu po Veľkej noci zavítalo do najstaršieho evanjelického zboru v ich senioráte − do Partizánskej Ľupče. V Evanjelickom chráme Božom v Partizánskej Ľupči, ktorý bol postavený na mieste pôvodného chrámu v rokoch 1884 – 1886 podľa projektov Blažeja Bullu, sa veriaci začali zhromažďovať už od deviatej hodiny. Tí, ktorí sa do chrámu nezmestili ani na státie, mali možnosť sledovať služby Božie na veľkoplošnej obrazovke pred kostolom. Pohodu trochu narúšalo mrholenie, no potom naplno zasvietilo slniečko, chvíľami však vystriedané hustým snežením – typický apríl!

•••

Na slávnostných službách Božích o 10.00 hodine na úvod zahrali hostia − Dychové kvarteto z Cirkevného zboru Sliezskej evanjelickej a. v. cirkvi v ČR Oldřichovice. Chrámové zhromaždenie privítala zborová dozorkyňa CZ ECAV Partizánska Ľupča Janka Janičinová. Slávnostnou kázňou poslúžil superintendent Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Českej republike Marián Čop. V kázni na verš J 14, 6 reagoval na mnohé aktuálne témy. Citujeme napríklad: „Zhromaždili sme sa tu, aby sme si pripomenuli 500. výročie reformácie, a pri tomto výročí si položili otázku, ako dnes toto výročie reflektovať v živote rodín, cirkvi, spoločnosti. To, ale aj ďalšie otázniky spoločenského, cirkevného, osobného života nás vedú k položeniu otázky: Ako ďalej v tomto svete? Ako ďalej pri tohtoročnom jubileu? Ako ďalej v našej spoločnosti, kde sa čoraz silnejším hlasom ozýva pravicový extrémizmus, akási všeobecná nespokojnosť so všetkým a všetkými, voči ktorým sme si vytvorili predsudky a zaradili sme ich od skupiny ľudí, ktorí nie sú našimi priateľmi, a darmo poukazujeme len na tých druhých, ale ono sa to týka aj nás. Ďalej neznášanlivosť človeka s človekom, ľahostajnosť voči ľudskej biede... Máme žiť v pravde, to jest, aby sme na príklade Pána Ježiša rozmýšľali, rozhodovali sa a konali. Táto spoločnosť to potrebuje. Klamstvo musíme označiť za klamstvo, podvod za podvod, korupciu za korupciu. Nedávajme týmto skutkom iné mená, aby sme to vo svojom svedomí mohli zniesť. To by nebol život v pravde Pána Ježiša.“ Na záver vyzval: „Nebuďme, milí bratia a milé sestry, slepí a hluchí v tomto svete! Ak náš Pán aj nám pripomína pri tomto výročí, že je cestou, pravdou i životom, a vedie nás k nebeskému Otcovi, uchopme túto zvesť Božieho slova vo svojom živote, aby sme vydávali dobré svedectvo v tomto svete a zachovali to, čo poznáme na príklade Pána Ježiša Krista.“

Úvodnú liturgiu mali konseniori LOS Stanislav Grega a Marián Grega a domáci zborový farár Ján Molčan. Po kázni zaspieval spevokol duchovných Liptovsko-oravského seniorátu pod vedením brata farára Petra Tajáta. Skladbu od J. S. Bacha predniesla operná speváčka Veronika Gregušová. Na organe hral Janko Siroma.

V rámci služieb Božích Predsedníctvo ECAV na Slovensku odovzdalo Cenu Leonarda Stöckela za významný osobný prínos pre ECAV na Slovensku Ing. arch. Ondrejovi Mrlianovi a prof. Ing. arch. Janke Krivošovej, PhD., ktorá poďakovala za ich ocenenie.

Záverečnú liturgiu mali dištriktuálny biskup Východného dištriktu Slavomír Sabol, seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková a generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, ktorý chrámovému zhromaždeniu udelil Áronovské požehnanie. Mohutný spev evanjelickej hymny „Hrad prepevný“ ukončil prvú časť programu seniorálneho stretnutia.

•••

Po službách Božích bol pred evanjelickým kostolom slávnostne odhalený pamätník k 500. výročiu reformácie. Autorom architektonickej časti bol Ing. arch. Ondrej Mrlian, ktorý sa prítomným aj prihovoril, autorom reliéfov bol akad. sochár doc. Peter Gáspar a autorom textov PhDr. Karol Dzuriak.

Poobede bol v budove základnej školy pripravený bohatý program pre deti. V kultúrnom dome mali svoj program na tému „Odviaž sa k zmene“ dorast a mládež. Žiaci z Evanjelického gymnázia Juraja Tranovského v Liptovskom Mikuláši vystúpili s hudobno-slovným pásmom „Obrazy zo života reformátora Dr. Martina Luthera“.

V kultúrnom dome boli inštalované aj putovné výstavy „500 rokov reformácie. ECAV na Slovensku“ a „Vyšívaná história ECAV na Slovensku“, ktoré sa tešili nebývalému záujmu. Konali sa tu aj prezentácie Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK, Výboru na ochranu Božieho stvorenstva, Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku a veriaci si mohli vybrať z produkcie vydavateľstiev Tranoscius a ViViT.

•••

Na popoludňajšom programe, ktorý bol venovaný oslave Pána Boha za to, že je stále s nami, veriacich opäť privítalo Oldřichovské dychové kvarteto slávnostnými fanfárami. Duchovným slovom sa prihovorila seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková. Po jej príhovore zazneli modlitby za deti, za dorast a mládež, za ľud aj za vrchnosť; zavŕšila ich báseň od Milana Rúfusa „Básnik sa modlí za cirkev“. Potom domáci spevokol z Partizánskej Ľupče zaspieval pieseň „Sláva Pánovi, haleluja“.

Históriu reformácie v Liptovsko-oravskom senioráte v štyroch vstupoch stručne priblížili PhDr. Karol Dzuriak, historik z Liptovského múzea v Ružomberku (históriu liptovskej časti seniorátu), a Mgr. Rastislav Stanček, zborový farár z Dolného Kubína ((históriu oravskej časti seniorátu). Ich prednášky boli pretkávané piesňami v podaní cirkevných spevokolov: zaspievali deti spolu s rodičmi z Hýb, muži z Liptovského Jána a zmiešaný spevokol z Párnice. Vďaku Pánu Bohu spevom vyjadrili Veronika Gregušová, Anna Belanji a Dominika Mičová; na organe hral Janko Siroma.

V rámci popoludňajšieho programu Predsedníctvo ECAV na Slovensku odovzdalo pamätné medaily k 500. výročiu reformácie významným osobnostiam, ktoré predstavil riaditeľ Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku Dušan Vagaský: primátorovi mesta Liptovský Hrádok a podpredsedovi Žilinského samosprávneho kraja Mgr. Branislavovi TRÉGEROVI, PhD., primátorovi mesta Liptovský Mikuláš a poslancovi ŽSK Ing. Jánovi BLCHÁČOVI, PhD., primátorovi mesta Ružomberok MUDr. Igorovi ČOMBOROVI, PhD., a starostovi obce Partizánska Ľupča Ľubomírovi FRIČOVI. Zo zahraničných hostí pamätné medaily dostali Frank FISCHER, ev. a. v. farár z Nemecka, a Marek LONDZIN, ev. a. v. farár z Poľska.

Ďalej boli pamätnými medailami a ďakovnými listami ocenení duchovní Mgr. Ľudmila HUDÁKOVÁ, ev. a. v. farárka vo výslužbe; Mgr. Rastislav STANČEK, ev. a. v. farár; Mgr. Katarína HUDÁKOVÁ, ev. a. v. farárka, seniorka LOS; Viera FAŠKOVÁ, diakonisa; ako aj neordinovaní pracovníci cirkvi Ing. Ján PACIGA, PhD., bývalý dištriktuálny dozorca VD a zborový dozorca CZ Liptovský Ján; Ján DUDÁŠ, zástupca seniorálneho dozorcu LOS, dozorca CZ Veličná; historičky Mgr. Daniela FIAČANOVÁ, publicistka, presbyterka CZ Svätý Kríž, cirkevná archivárka, podpredsedníčka Spolku M. Rázusa a správkyňa Knižnice M. Rázusa, a Darina DUDÁŠOVÁ, bývalá kantorka CZ Veličná; ako aj aktívni členovia cirkevných zborov: Ľudevít TENIAK, presbyter CZ Ružomberok, bývalý zborový dozorca, kurátor fílie Lisková; Vladimír JANÍČEK, CZ Smrečany; Milan TUTURA, bývalý zborový dozorca CZ Jasenová, zástupca dozorcu LOS; Mária ŠIMOVIČOVÁ, zapisovateľka, pokladníčka i účtovníčka CZ Liptovský Peter; Ján ŠUCHTÁR, zástupca zborového dozorcu a kurátor CZ Liptovský Ondrej; Ivan ZÁSKALICKÝ, kurátor, kostolník a zvonár v CZ Partizánska Ľupča; Ľubomír TOMČÍK, kurátor CZ Partizánska Ľupča.

Za ocenených sa poďakoval bývalý dištriktuálny dozorca VD Ján Paciga. Prihovorili sa i generálny dozorca Imrich Lukáč a generálny biskup Miloš Klátik, ktorí ešte raz zablahoželali oceneným a poďakovali predsedníctvu Liptovsko-oravského seniorátu, domácemu cirkevnému zboru aj ostatným za perfektné zorganizovanie seniorálneho stretnutia. Vyzvali všetkých k tomu, aby nezakopávali svoje hrivny, ktoré dostali od Pána Boha, ale využívali ich v prospech cirkvi a ľudí v nej. Pozdrav od Slovenského evanjelického a. v. cirkevného zboru v Prahe odovzdal superintendent ECAV v ČR Marián Čop.

Potom predsedníctvo Liptovsko-oravského seniorátu pripevnilo na putovnú štandardu stuhu s biblickým veršom pre Liptovsko-oravský seniorát: „Nik neprichádza k Otcovi, ak len nie skrze mňa“ (J 14, 6b), a odovzdalo ju predsedníctvu Turčianskeho seniorátu. Veriacim sa prihovoril senior Turčianskeho seniorátu Marián Kaňuch a pozval ich na ich seniorálne stretnutie 21. mája 2017 do Žiliny, mesta pamätnej Žilinskej synody. „Budúcnosť cirkvi je v každom ordinovanom aj neordinovanom členovi,“ zdôraznil.

•••

Tým sa slávnostný program ešte neskončil. Moderátori – zborový farár CZ ECAV Jasenová Ján Gallo a námestná farárka CZ ECAV Svätý Kríž – Lazisko Svetlana Dočkalová – totiž uviedli ukazovaciu pieseň „Srdiečko ku srdiečku“, ktorú sa deti naučili počas popoludnia, prežitého v detskej besiedky. Z úst moderátorov zaznelo: „Dnes si spoločne ako Boží ľud v Liptovsko-oravskom senioráte pripomíname veľké veci, na ktoré sme my evanjelici hrdí, pretože pravda Božieho slova o Ježišovi Kristovi bola opäť vynesená na svetlo sveta a radosť a nádej evanjelia mohli opäť znieť. Spomíname si na tých, ktorí v neľahkých dobách niesli túto zvesť ako to najcennejšie, čo nám bolo zverené. No mnohí zároveň prežívame smútok nad tým, ako tieto pravdy opäť upadajú do zabudnutia a ako vyhasína ten plameň evanjelia, ktorý reformácia opäť rozdúchala. Máme minulosť, ale máme aj budúcnosť? pýtajú sa mnohí. – Sme týždeň po Veľkej noci, keď si pripomíname, že nádej ožila. Aj nás preto môže napĺňať veľkonočná viera, ktorá sa postupne rodila i v srdciach učeníkov. Preto sa nádejame a veríme, že tá viera sa rodí v srdciach ľudí aj dnes. Veríme, že sa rodí s novou generáciou. Práve deti preto v tejto chvíli prídu medzi nás, aby nám vliali nádej, že viera má budúcnosť, že naša cirkev má budúcnosť.“

Na záver programu sa účastníkom podujatia prihovorili seniorálny dozorca Peter Gärtner a seniorka Katarína Hudáková, ktorá všetkým poďakovala za účasť na podujatí – okrem vyššie uvedených zvlášť hosťom z partnerských cirkví z Oberhainu, Džengelova a Poľského Tešína, štátnemu tajomníkovi MV SR Rudolfovi Urbaničovi, primátorom miest Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Dolný Kubín, starostovi obce Partizánska Ľupča aj starostom ďalších obcí. Napokon generálny biskup Miloš Klátik všetkým udelil požehnanie.

Pri východe z chrámu hrala hudobná skupina „Hosana“ z Partizánskej Ľupče.

Fotografie: Edita Škodová