Slávnosti v CZ ECAV Žehňa a Strom reformácie ECAV

Večerné služby Božie pri príležitosti sadenia Stromu reformácie sa uskutočnili v sobotu 30. 8. 2014 v Ev. a. v. chráme Božom v Žehni. Generálny biskup Miloš Klátik pripomenul aj udalosť 400. výročia prvej písomnej zmienky o pôsobení ev. a. v. kňaza v tomto zbore - Bartholomeja Safranusa. Túto udalosť si veriaci pripomenuli aj 7. 9. 2014.
„Som rád, že dnes večer môžem byť spolu s vami – vo vašom cirkevnom zbore i v tomto chráme Božom, a že po skončení týchto služieb Božích spoločne zasadíme strom reformácie,“ povedal generálny biskup M. Klátik. V kázni pripomenul, že lásku k Pánu Bohu možno a je potrebné dokazovať láskou k ľuďom. „Nešetrime dobrým, milým slovom, porozumením, odpúšťaním a vzájomnou úctou, poslušnosťou. Zastávajme sa pravdy a spravodlivosti, vytvárajme pokoj. Majme otvorené oči, ruky i srdce pripravené k službe lásky.“

Veriacim sa prihovoril aj Imrich Lukáč, generálny dozorca ECAV na Slovensku. Uviedol, že poslanie cirkvi je vznešené. Práve reformácia poukázala na nutnosť niesť slovo života, nádej, radosť, posilňovať, povzbudzovať, usmerňovať, slúžiť, vzdelávať, rozvíjať školstvo, a tak obohacovať spoločnosť.

Domáci farár diakon Milan Kapitáň informoval, že ich stromom reformácie je javor, ktorý je považovaný za strom symbolizujúci otvorenosť a poctivosť, hľadanie večných právd, duchovnosti a viery.

Generálny biskup veriacich informoval, že v rámci Lutherovej dekády – desaťročia príprav na 500. výročie reformácie Martina Luthera, ktoré bude v roku 2017 – vzniká v blízkosti Zámockého chrámu v nemeckom Wittenbergu Lutherova záhrada. Do roku 2017 v nej zasadia 500 stromov rôzneho druhu.

Za ECAV jej generálny biskup Miloš Klátik zasadil v Lutherovej záhrade v Nemecku strom, ktorý dostal poradové číslo 150. Ako ďalej uviedol, z iniciatívy generálneho biskupa ECAV vznikol aj na Slovensku podobný projekt - „500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku“. V rámci tohto projektu chcú aj v ECAV do roku 2017 v cirkevných zboroch, filiálkach, cirkevných školách či diakonických zariadeniach vysadiť 500 stromov.

Register vysadených stromov reformácie vedie Generálny biskupský úrad, ktorý tým, čo sa do tejto iniciatívy zapoja, posiela certifikát o zasadení stromu reformácie s príslušným poradovým číslom.