Medzinárodný seminár Ženy a reformácia

Medzinárodný seminár  Ženy a reformácia

Vo Viedni sa v dňoch 17. - 18. júna 2016 stretli účastníci z piatich európskych krajín na medzinárodnom seminári projektu Ženy a reformácia. Zo Slovenska sa zúčastnila Daniela Horínková, Eva Oslíková, Michaela Kušnieriková, Drahoslava Kolenkášová a Milica Jozafová.
Tento seminár organizovala Evanjelická akadémia vo Viedni a Plánovací výbor projektu. Nadviazal na dva predchádzajúce z r. 2012 a 2014. Na Slovensku sú známe pod názvom Reformácia po praslici a Biblia v chlebe. Tohtoročný seminár mal názov Dôverovať budúcnosti v slobode a zodpovednosti, alebo Veriť v budúcnosť slobodne a zodpovedne. Cieľom projektu je pripomenúť si myšlienky a hodnoty reformácie, posilnenie evanjelickej identity a poukázanie na úlohu a prínos žien od reformácie až po súčasnosť.

Program bol bohatý, rôznorodý: prednáška, impulzy, výzvy, podnety pri paneloch, diskusie pri stoloch o súčasných problémoch, o postavení žien v spoločnosti, politike, v cirkvi, o rozdielnom vnímaní žien ako farárok v jednotlivých krajinách, o slobode a čo znamená kresťanská sloboda, o migrantoch a praktickej pomoci blížnym, o viere a osobnej zodpovednosti. Podnetné boli rozhovory dvoch generácií Gemischtes Doppel, kde si mladší a starší z dvojice navzájom kládli otázky a odpovedali na ne: napríklad prvá ordinovaná žena - farárka v Rakúsku, študentka z Poľska študujúca teológiu v Nemecku, evanjelická farárka a dlhoročná predsedníčka SEŽ na Slovensku, mladý kaplán z Viedne... Zaujímavé bolo počuť, kto sú alebo kto je pre nich nositeľ nádeje, Hoffnungsträger. Program dopĺňali zamyslenia, ranná pobožnosť, piesne, hudba, požehnanie.

Mnohé sa od čias reformácie zmenilo, v mnohom máme stále čo reformovať. My, ženy, ale aj celá spoločnosť. Máme slobodu, ale sme slobodní? Pociťujeme zodpovednosť a nevyhýbame sa jej? Sme len kritickí a skeptickí, alebo hľadíme do budúcnosti s dôverou? Sme predsa veriaci, máme nádej, prisľúbenia, požehnanie Pána cirkvi a smieme prosiť:
„Pane, žehnaj nás jednotiacou láskou,
vieru vyznávať, prosíme, daj nám slov!
Nikto nie je sám z tých, čo chcú byť Tvoji.
V radosti i bôli stojí pri nás Pán.“

Touto tematikou sa budeme zaoberať na stretnutí Spoločenstva evanjelických žien v septembri 2016 v Liptovskom Trnovci.

Fotografie: Evangelische Akademie Wien