ECAV na Slovensku má strom v Lutherovej záhrade vo Wittenbergu

Generálny biskup Miloš Klátik ako v poradí 51. predstaviteľ cirkví z celého sveta počas svojej pracovnej cesty vo Wittenbergu zasadil 21. októbra 2010 v Lutherovej záhrade strom Gleditsia triacanthos s č. 150.
Lutherova záhrada v priebehu Lutherovej dekády vyrastie vo Wittenbergu (Lutherstadt Wittenberg). Päťsto stromov rôzneho druhu k 500. výročiu reformácie do roku 2017 postupne vysadia okolo symbolu Lutherovej ruže vytvorenej z rozličných druhov kameňa v blízkosti Zámockého chrámu, kde Martin Luther v roku 1517 pribil 95 výpovedí zameraných na obnovu – reformáciu cirkvi. Ide o projekt „500 rokov reformácie – 500 stromov vo Wittenbergu“.

Slávnosť sadenia stromu sa konala za účasti predstaviteľov nemeckých cirkví, tajomníčky Svetového luteránskeho zväzu pre Európu Evy Vogel Mfato, biskupa Evanjelickej cirkvi a. v. v Maďarsku Tamása Fabinyho, vedúceho zahraničného oddelenia Fínskej evanjelickej cirkvi, rektora Lutherovho inštitútu z Estónska a ďalších hostí. Brat generálny biskup na slávnosti povedal text z R 1, 17 a na záver zaznela evanjelická hymna Hrad prepevný.

Brat generálny biskup v rámci tejto pracovnej cesty okrem iného rokoval aj s tajomníčkou Svetového luteránskeho zväzu pre Európu Evou Vogel Mfato a biskupom Evanjelickej cirkvi a. v. v Maďarsku Tamásom Fabinym na tému zlepšenia vzájomnej komunikácie medzi jednotlivými cirkvami a príspevku výboru KALME v tejto oblasti (KALME – skratka Výboru pre komunikáciu menšinových evanjelických cirkví v Európe – KommunikationsAuschuss Lutherischer Minderheitskirchen in Europa, ktorý bol zriadený Svetovým luteránskym zväzom ako poradný orgán pre komunikáciu). Obaja zahraniční predstavitelia ocenili pružnosť a obsažnosť www.ecav.sk a odporučili upriamiť pozornosť na jej nemeckú a anglickú mutáciu s cieľom zlepšiť informovanosť o živote našej cirkvi v zahraničí.