Dvojdňová spomienka a Strom reformácie v Zemianskom Podhradí

V Zemianskom Podhradí sa 12. a 13. októbra 2013 konali spomienkové slávnosti pri príležitosti 100. výročia úmrtia Ľ. V. Riznera, 90. výročia úmrtia J. Ľ. Holubyho a 20. výročia otvorenia Pamätného domu Riznera a Holubyho. Kázňou slova Božieho poslúžil generálny biskup Miloš Klátik.
Spomienkové služby Božie v nedeľu 13. októbra boli venované 90. výročiu smrti kňaza, seniora, zostavovateľa národopisných prác, botanika a floristu svetového mena Jozefa Ľudovíta Holubyho, rodáka z Lubiny, požehnane pôsobiaceho celých 48 rokov v Zemianskom Podhradí. Chrámové zhromaždenie si pripomenulo aj pamiatku Ľudovíta Vladimíra Riznera, evanjelického učiteľa a kantora v Zemianskom Podhradí, zakladateľa slovenskej bibliografie, etnografa a historika. Venoval sa najmä tvorbe pre deti a mládež a redigoval ľudovýchovnú edíciu Knižnica slovenského ľudu, v ktorej vydal aj výber z vlastných veršov Od srdca k srdcu.

Brat generálny biskup Miloš Klátik svoju kázeň založil na základe Ef 5, 15 − 20, kde zdôraznil, že „žiť múdro znamená žiť podľa vôle Božej, nasledovať Pána Ježiša Krista. Prijať Božiu vôľu neznamená, bezstarostný život, určite to však znamená životnú výhru“. Sestra seniorka Eva Juríková sa prihovorila pozdravom z Holubyho rodného cirkevného zboru a povzbudila veriacich k aktívnej činnosti na vinici Pánovej. Liturgoval farár Peter Maca z Moravského Lieskového a domáca zborová farárka Jana Drottnerová. Pásmom poézie z pera Ľ. V. Riznera sa predstavili deti z materskej školy a z nedeľnej besiedky i konfirmandi. Spoločne zaspievali pieseň Môj Boh. Domáci spevokol dvojhlasne zaspieval 23. žalm.

Po službách Božích na lúke pred kostolom bola spoločnými silami zasadená lipa – Strom reformácie č. 61. Na objekte Pamätného domu generálny biskup Miloš Klátik spolu s poslancom NR SR Dušanom Bublavým odhalili pamätnú tabuľu Cyrilovi Holubymu, synovi J. Ľ. Holubyho. Spoločenstvo sa potom presunulo na starý cintorín k hrobu Samuela Štúra, kde bol za spevu piesne Smieť žiť pre Krista položený veniec.

Popoludní sa hostia i domáci stretli v Kultúrnom dome v Zemianskom Podhradí, kde sa okrem iných prihovoril i starosta obce Miroslav Zámečník. Historik Milan Šišmiš so synom na vlastivednom seminári priblížili dielo a život rodiny Holubyovcov.

V sobotu 12. októbra sa na slávnostiach zúčastnil aj prezident SR Ivan Gašparovič. Pri príležitosti 100. výročia úmrtia Ľ. V. Riznera slávnostne odhalil jeho portrét na budove školy, ktorá od roku 2009 nesie jeho meno, a položil kyticu k pamätnej tabuli. Potom si v Pamätnom dome Holubyho a Riznera (niekdajšia ev. a. v. fara) vypočul si výklad pri príležitosti 20. výročia jeho založenia a prezrel si evanjelický a. v. kostol postavený v empírovom slohu. Popoludní delegácia položila vence a kvety na hrob Ľ. V. Riznera. Spomienkový deň pokračoval udeľovaním plakiet Ľ. V. Riznera a populárno-vedeckým seminárom.

Veriaci zo Zemianskeho Podhradia a z Lubiny si pamiatku J. Ľ. Holubyho pripomenuli už aj v júni na spoločnom zájazde do cirkevného zboru v Pezinku, kde J. Ľ. Holuby posledné roky žil na fare u svojej dcéry a tam je aj pochovaný.

Sme vďační Pánu Bohu, že nám na príklade týchto dvoch vzácnych ľudí ukázal silu viery, pracovitosti a oddanosti Pánu Bohu a službe na Jeho vinici.

Soli Deo gloria!