Európske cesty reformácie vedú aj do Bardejova

Od novembra 2016 putuje po 68 mestách Európy zvlášť upravený reformačný kamión. V piatok a sobotu 10. a 11. 2. 2017 zavíta i do Bardejova. Vo výstavnej sieni na Radničnom námestí je od 31. 1. do 26. 2. výstava „500 rokov reformácie v Bardejove“.
Reformačný kamión chce svojou jazdou spojiť najvýznamnejšie strediská reformácie, ktorá sa začala pred 500 rokmi v Nemecku a vo Švajčiarsku. Preto sa východiskom jazdy stala Ženeva, rodisko kalvínskej reformácie, a cieľom je Wittenberg, rodisko luteránskej reformácie. Okrem týchto dvoch cirkví sa do podujatia zapojila aj cirkev vo Veľkej Británii a Írsku.

Cieľom organizátorov bolo spojiť do siete európske mestá, kam sa z najvýznamnejších centier protestantizmu rozšírilo učenie Luthera, Kalvína a Zwingliho v priebehu prvých desaťročí od ich vystúpenia. Samotná prítomnosť reformačného kamiónu je však len podnetom pre konanie dôležitejšej časti programu. Tou sú miestne podujatia pripomínajúce 500 rokov reformačného hnutia. Domáci organizátori pripravili na každej zastávke program podľa svojich vlastných možností a tradície. Medzi zúčastnenými mestami nájdeme metropoly ako Berlín, Viedeň, Londýn, Rím, univerzitné mestá ako Cambridge, Heidelberg a, samozrejme, mnoho ďalších známych historických centier, ako je Debrecín či Augsburg. Do tejto vzácnej spoločnosti sa prostredníctvom Cirkevného zboru ECAV Bardejov ako jediné mesto zo Slovenska prihlásilo aj mesto Bardejov.

Prvou časťou programu v rámci tohto podujatia je otvorenie výstavy „500 rokov reformácie v Bardejove“. Pripravili ju pracovníci Šarišského múzea vo výstavnej sieni na Radničnom námestí v Bardejove; potrvá od 31. 1. do 26. 2. 2017.

Reformačný kamión bude na Radničnom námestí otvorený v piatok a sobotu 10. a 11. februára 2017. V kamióne si návštevníci môžu na dotykových obrazovkách pozrieť prezentácie zúčastnených miest, predstavenie ich programu a niekoľko príbehov, opisujúcich skúsenosti života protestantských cirkví za uplynulých 500 rokov. K dispozícii sú aj suveníry a spomienkové predmety. V piatok popoludní bude v priestoroch Štátneho archívu otvorená výstava archívnych dokumentov zachytávajúcich život evanjelikov v danom období. Večer o 17.00 hod. na námestí domáca mládež privíta sprievodný tím dobrovoľníkov. Potom sa z námestia rozídu mladší na stretnutie mladých a milovníci organovej hudby sú pozvaní na organový koncert v evanjelickom kostole od 18.30 hod.

Hlavný program sa v Bardejove bude konať v sobotu. Otvorí ho o 9.00 prednáška prof. Škovieru o diele L. Stöckela v Poľsko-slovenskom dome. V druhej časti o 10.30 sa v obradnej sieni Mestského úradu započúvame do rozprávania o živote cirkvi v socializme, zvlášť o službe žien farárok. Celkom konkrétne zážitky prvej ordinovanej ženy farárky Dariny Bancíkovej prídu vyrozprávať jej blízki príbuzní, herci Alfréd a Ľudmila Swanovci a prof. B. Riečan. Popoludní o 15.00 sú všetci pozvaní na slávnostný program do Športovej haly. Tu v pásme slova a hudby budeme môcť sledovať niekoľko príbehov, ktoré plasticky vykreslia život evanjelickej cirkvi v našom prostredí. Zaznejú aj pozdravy vzácnych hostí z domova i zo zahraničia vrátane biskupov evanjelickej cirkvi.

Vyvrcholením programu budú slávnostné služby Božie v nedeľu o 9.00 v bardejovskom evanjelickom kostole. Slovom Božím na ich má poslúžiť biskup partnerskej cirkvi zo Stuttgartu Dr. F. O. July. S posolstvom vystúpi aj generálny biskup ECAV na Slovensku M. Klátik a prítomných pozdravia ďalší vzácni hostia.

Pre nás, bardejovských organizátorov, je cťou, že smieme spoluorganizovať také významné podujatie európskeho a ekumenického formátu. Radi túto slávnosť prežijeme v prítomností všetkých hostí, ktorí považujú za dôležité hodnoty evanjelia Ježiša Krista vyvierajúce z Biblie, zdroja kresťanskej viery.

Srdečne vás pozývame do Bardejova!