Opera Hrad prepevný už o týždeň v Kežmarku

Slávnostná premiéra opery Víťazoslava Kubičku Hrad prepevný sa bude konať v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave 31. 10. 2017. Prvé predstavenia sa uskutočnia už v júli v Kežmarku, Prešove, Modre a Necpaloch.
Prvé predstavenia novej opery sa budú konať už o týždeň, a to v artikulárnom kostole v Kežmarku 7. 7. o 17.00 hod.; v Mestskej športovej hale v Prešove v rámci 20. dištriktuálneho dňa Východného dištriktu ECAV na Slovensku 9. 7. o 14.00 hod.; v nemeckom kostole v Modre 25. 7. a v Evanjelickom kostole v Necpaloch 10. 9. 2017.

Slovenský hudobný skladateľ Víťazoslav Kubička pripravil duchovnú operu Hrad prepevný k blížiacemu sa 500. výročiu reformácie. Opera je venovaná osobnosti Martina Luthera s akcentom na Kristovo posolstvo ľudstvu.

V hlavných úlohách sa predstavia: Marianna Gelenekyová, Andrea Hulecová, Roman Krško a Peter Šubert. Spoluúčinkovať bude Dievčenský spevácky zbor Rozhlasu a televízie Slovenska, miešaný spevácky zbor ANIMA CANTANDA pod vedením Viery Jägerovej, Spevokol cirkevného zboru ECAV Kežmarok, Gregor Regeš – violončelo, Denisa Stašková – klavír. Hudobného naštudovania opery sa ujal dirigent Adrián Kokoš. Na príprave opery sa podieľa aj evanjelický farár Roman Porubän, ktorý vedie spevokol Cirkevného zboru ECAV Kežmarok.

Slávnostná premiéra opery Hrad prepevný sa bude konať v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave v deň výročia reformácie 31. októbra 2017 v sprievode Symfonického orchestra RTVS pod taktovkou dirigenta Adriána Kokoša.

Nová opera zameraná na osobnosť reformátora vzniká po viac ako desiatich rokoch od uvedenia známej duchovnej opery od Víťazoslava Kubičku s názvom Martin Luther, ktorá mala premiéru 22. mája 2005 vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave a počas 19 predstavení ju videlo asi 14 000 divákov, a to na Slovensku, ako aj v Českej republike.

Na všetky predstavenia novej duchovnej opery Hrad prepevný srdečne pozývame a ďakujeme vopred za modlitby za zdar tohto diela, za interpretov, sólistov, spevácke zbory, dirigenta a hudobného skladateľa. Nech je toto dielo oslavou Božieho mena!

Bližšie informácie: Víťazoslav Kubička, 0907 287 603