"500 stromov reformácie" aj v roku 2015

Vážené predsedníctva cirkevných zborov,
uvádzame niekoľko informácií o celocirkevnom projekte „500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku“, ktorý je venovaný pripomienke blížiaceho sa 500. výročia Lutherovej reformácie.
Od roku 2010 v rámci Lutherovej dekády − desaťročia príprav na 500. výročie reformácie − vzniká vo Wittenbergu v blízkosti Zámockého chrámu Lutherova záhrada. V nej do roku 2017 zasadia 500 stromov rôzneho druhu. Za našu cirkev tu koncom októbra 2010 generálny biskup Miloš Klátik zasadil strom Gledícia trojtŕňová (Gleditsia triacanthos), ktorý dostal poradové číslo 150.

V rámci projektu „500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku“ by sme chceli na pamiatku tohto významného výročia do roku 2017 vysadiť 500 stromov v našich cirkevných zboroch, dcérocirkvách, filiálkach, cirkevných školách či diakonických strediskách (prvá informácia o projekte bola zaslaná do cirkevných zborov listom č. 2504/2011). Doteraz bolo zasadených ešte len 86 Stromov reformácie ECAV na Slovensku (prehľad).

Prosíme Vás, keby ste si naplánovali sadenie Stromu reformácie v rámci významných výročí vo Vašich cirkevných zboroch, diakonických strediskách či cirkevných školách. Ako vhodný strom Vám odporúčame lipu, no môžete zasadiť aj iný strom podľa miestnych podmienok.

Register vysadených stromov reformácie vedie Generálny biskupský úrad. Prosíme Vás, aby ste na adresu Mgr. Daniely Veselej, tajomníčky pre školy a náboženskú výchovu, skoly@ecav.sk, resp. poštou na adresu GBÚ, v predstihu oznámili, kto, kde, kedy a pri akej príležitosti bude u Vás sadiť Strom reformácie, aby sme Vám mohli poslať Certifikát o zasadení Stromu reformácie s príslušným poradovým číslom. Zároveň nám oznámte aj druh stromu, ktorý idete zasadiť.

Veríme, že aj takýmto spôsobom sa pripojíte k prípravám na dôstojnú pripomienku vzácneho 500. výročia Lutherovej reformácie v rámci našej cirkvi.

Vložené 15. 5. 2015