Veľkonočný sociálny projekt na ESŠ v Martine

Veľkonočný sociálny projekt na ESŠ v Martine

Štvordňová cesta do Báčskeho Petrovca (Vojvodina) predstavovala vyvrcholenie Veľkonočného sociálneho projektu Evanjelickej spojenej školy v Martine. Pre zahraničných Slovákov žiaci našej školy vyzbierali 550 eur, z ktorého bol pre školu zakúpený potrebný dataprojektor.
Projekt s názvom „Zemou inde predsa spolu“ je na Evanjelickej spojenej škole v Martine (ďalej ESŠ) dobre známy ako ZIPS. Škola aj prostredníctvom neho svojich žiakov a študentov vedie k osobnostnému rastu a k participácii žiakov na živote iných. V rámci Veľkonočného sociálneho projektu sme tento školský rok pomáhali Slovákom žijúcim vo Vojvodine, samostatnom kraji na severe Srbska, kde v súčasnosti žijú necelé 3 percentá Slovákov.

Vyvrcholením školského sociálneho projektu bola návšteva partnerskej Základnej školy Jána Čajaka v Báčskom Petrovci počas osláv Dňa Petrovca a 270. výročia príchodu Slovákov na Dolnú zem. Na takmer 600 kilometrov dlhú cestu na juh boli vyslané tri študentky Evanjelického gymnázia v sprievode pedagóga. „Z celej cesty nepršalo asi 15 minút, musel to byť teda riadny mrak, zakrývajúci celú strednú Európu,“ opísal zážitky z cesty pedagóg Tomáš Gulán.

Študentky s pedagógom reprezentovali školu na výbornú. Krátko po ubytovaní sa stretli s pánom riaditeľom partnerskej školy, ktorý martinskej delegácii predstavil Základnú školu a Slovenské gymnázium v Báčskom Petrovci (v oboch sa vyučuje slovenský jazyky). Študenti poskytli rozhovor aj v miestnom slovenskom rádiu, zažili obľúbené Petrovské slávnosti a ďalšie mládežnícke akcie v ostatných častiach mesta. Slovenská výprava mala možnosť navštíviť aj Spolok slovenských žien a ochutnať tradičnú svadobnú kapustu či skvelé domáce petrovské klobásy.

Pre miestnych konfirmandov mali Martinčania pripravený atraktívny animátorský program. Konfirmandi sa dali nahovoriť dokonca aj na spoločný spev, súťaže či tanec, známy ako ´cup song´ (cup song využíva plastové poháriky na udržanie rytmu piesne, pozn.). V sobotu doobeda čakala študentov ESŠ prezentácia kultúrno-umeleckého programu o histórii Slovákov v Petrovci. „Krásny program bol popretkávaný vstupmi detí, miestneho evanjelického spevokolu a ďalších umelcov a aktivistov usilujúcich sa o zachovanie slovenskej národnosti a identity,“ opisuje nové zážitky učiteľ T. Gulán.

Martinčania odovzdali partnerom z Báčskeho Petrovca finančný dar vo výške 550 eur, ktorý je výsledkom rôznorodých aktivít žiakov v rámci Veľkonočného sociálneho projektu ESŠ v Martine. Veľmi nás však teší, že sociálny projekt, rovnako ako vzájomná spolupráca našej školy so Základnou školou aSlovenským gymnáziom v Báčskom Petrovci sa nekončí. Práve naopak, šiesti študenti – víťazi jednotlivých kôl Biblickej olympiády – budú mať možnosť navštíviť Martin a zúčastniť sa na letnom gymnaziálnom tábore, ktorý naša škola každoročne pripravuje pre svojich budúcich gymnazistov.

Dodajme, že v sociálnom projekte žiaci ESŠ pokračujú v niekoľkoročnej tradícii školy, zameranej na sociálnu pomoc iným prostredníctvom sociálnych aktivít. Výťažok z projektov bol v uplynulých rokoch určený napríklad deťom na Ukrajine, utečencom zo Somálska, deťom a mládeži v Ugande, týraným matkám a deťom na Slovensku alebo na podporu výstavby inštitútu vzdelávania v Afganistane.

Slováci z Vojvodiny sú potomkami prevažne evanjelických vysťahovalcov z 18. storočia. Dodnes však majú vlastné slovenské školy, slovenské služby Božie, tradičné slovenské jedlá, kultúru a kroje či dokonca kultúrne ustanovizne (vo Vojvodine napr. Slovenský národný dom). Aj to bol napokon dôvod pre nadviazanie spolupráce medzi ESŠ a Slovákmi z Vojvodiny. Ana Kišová, slovenská učiteľka vo Vojvodine, vyjadrila z tohto nápadu svoju radosť, ďalej hovoriac o potrebe „hľadania nových spôsobov, ako by mohli byť zahraniční Slováci povzbudení k svojej národnosti a vytrvalosti vo svojich tradíciách”. Rovnako aj martinský pedagóg T. Gulán verí, že „školský sociálny projekt bude aj naďalej budovať mosty, otvárať oči a dávať príležitosti na plnohodnotnejšie vzdelanie“.

FOTO: Tomáš Gulán

Galéria k článku