Stretnutie s ministrom školstva

Stretnutie  s ministrom školstva

Dňa 30. júna 2015 sa na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR uskutočnilo stretnutie generálneho biskupa ECAV Miloša Klátika s ministrom školstva SR Jurajom Draxlerom.
Na stretnutí bola prítomná aj tajomníčka pre školy a náboženskú výchovu GBÚ Daniela Veselá. Obsahom stretnutia bolo prediskutovanie aktuálnych otázok v školstve a informácie a predloženie žiadostí k jednotlivým bodom programu.

Na úvod stretnutia brat generálny biskup informoval pána ministra o nových vydaných učebniciach a pracovných zošitoch na vyučovanie náboženskej výchovy na školách, o počtoch žiakov, ktorých vyučujeme, a o cirkevných školách, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ECAV. Hovoril aj o požiadavkách na zohľadnenie špecifík cirkevných škôl v legislatíve, o možnostiach získania dotácií na prístavby a rozšírenie kapacít materských škôl a pripomenul problémy, ktoré majú niektoré materské školy so získaním priestorov (Košice-Terasa). Ďalej sa brat generálny biskup zaujímal o možnosti podávania žiadosti v integrovanom regionálnom operačnom programe a o termínoch zverejnenia výziev v oblasti vzdelávania.

Jedným z bodov programu bola žiadosť o predĺženie pracovnej zmluvy metodičke náboženskej výchovy v Metodicko-pedagogickom centre pre kontinuálne vzdelávanie učiteľov. Generálny biskup predložil upravený organizačný poriadok Biblickej olympiády so žiadosťou o zaradenie súťaže Duchovná pieseň do predmetových súťaží a žiadosť o finančnú podporu na riešenie havarijných situácií na našich školách. Informoval pána ministra o vzdelávaní na EBF UK a obrátil sa na neho s prosbou o podporu teologického vzdelávania s jeho špecifikami.

Na záver stretnutia generálny biskup poďakoval pánu ministrovi za prijatie a pozval ho na slávnostné služby Božie, ktoré sa budú konať pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra v Uhrovci. Informoval ho o prípravách ECAV na významné blížiace sa 500. výročie reformácie s nádejou na spoluprácu k tomuto výročiu aj v oblasti školstva. Pán minister prejavil záujem navštíviť niektoré naše cirkevné školy. Brat biskup s potešením tento záujem privítal a dohodli sa, že návštevy zorganizujeme po vzájomnej dohode.