Ročníkové sústredenie štvrtákov EBF UK

Študenti Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave v programe Evanjelická teológia aj v tomto roku absolvovali víkendové ročníkové duchovné sústredenie. Konalo sa v posledný marcový víkend v zborovom dome CZ ECAV Liptovský Trnovec. Hosťom ročníkového sústredenia bol i brat generálny biskup Miloš Klátik.
Študenti odložili počas jedného víkendu všetky povinností, ktoré so sebou prinášajú mesiace marec a apríl, a spolu so spirituálkami Erikou Valkovou-Krišťákovou a Annou Balogovou sa vybrali spoločne načerpať sily z Božieho slova a zamyslieť sa nad tým, čo znamená Evanjelická identita, ktorá bola aj témou tohtoročného ročníkového sústredenia. V poznávaní evanjelickej identity im pomohli aj hostia: brat farár Michal Hudák, ktorý inšpirujúco hovoril o typicky evanjelickej kázni; sestra farárka Viera Mosná, ktorá hovorila o každodenných dobrodružstvách a starostiach, ktoré so sebou prináša život v službe; ale aj Martina Kováčiková, šéfredaktorka Evanjelického posla spod Tatier, ktorá predstavila prácu tohto týždenníka a jeho úlohu v prezentovaní evanjelickej identity v médiách. S bratom generálnym biskupom Milošom Klátikom mali študenti možnosť diskutovať o súčasných problémoch a výzvach v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku.
Naše sústredenie, samozrejme, sa neskladalo oba z prednášok. Nechýbali ani biblické zamyslenia a spoločné stolovanie okolo Pánovho stola. Bola to vynikajúca príležitosť spoznávať sa navzájom, spoznávať Toho, ktorý do služby povoláva, a dokonca sa aj spoločne zabaviť spoločenskými hrami. Vo voľnom čase sme spolu s bratom farárom Jánom Molčanom navštívili okolité kostoly, okrem iných aj artikulárny kostol vo Svätom Kríži, ktorého krása ihneď presvedčila jednu študentku zapísať sa do toho cirkevného zboru na veľkonočnú výpomoc.
Záverečné zhodnotenie? Po víkende s dobrou spoločnosťou, Božím slovom a duchovným relaxom nebolo miesta pre zlé slová. Študenti odišli posilnení Duchom Svätým a novými zážitkami do nového veľkonočného týždňa, aby sa mohli pripraviť na veľkonočnú výpomoc v cirkevných zboroch ECAV po celom Slovensku. Týmto článkom chceme poďakovať všetkým, ktorí nám toto ročníkové sústredenie umožnili a urobili ho takým prijemným. Soli Deo Gloria!