Medzinárodná teologická konferencia doktorandov opäť na pôde EBF UK

Na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa 23. – 25. apríla 2015 konal IV. ročník medzinárodnej teologickej konferencie pre doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov pod názvom Jednota v mnohosti (In pluribus unitas).
Keď sa v dňoch 9. – 11. februára 2012 na pôde EBF UK konal I. ročník tejto konferencie, venovanej výsledkom prác doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov v oblasti teológie, nikto z organizátorov netušil, akej obľúbenosti sa táto konferencia bude tešiť. Počiatočnou myšlienkou bolo vzájomne sa oboznámiť s predmetom a výsledkami štúdia teológov z rôznych konfesií a pracovísk na Slovensku i v zahraničí, ako aj nadviazanie nových kontaktov a možností ďalšej spolupráce. Postupne sa z tohto podujatia stala putovná konferencia, ktorá sa konala v decembri 2012 v Prešove a v marci 2014 v Olomouci, aby sa v apríli 2015 vrátila opäť na pôdu svojej zakladateľskej fakulty – na EBF UK v Bratislave.

Konferenciu otvoril v aule EBF UK v Bratislave dekan EBF UK doc. Mgr. Ľubomír Batka, Dr. theol., ktorý predniesol aj zaujímavú prednášku s názvom „O vedeckosti teológie, teologickosti viery a vierohodnosti vedy“. Po nej nasledovali ekumenické bohoslužby vychádzajúce z Limskej liturgie, ako i večera všetkých účastníkov konferencie s vedením fakulty. Miestom konania samotnej konferencie sa stala SOŠ vinársko-ovocinárska v Modre. Toto mesto svojimi dejinami, prostredím i krásou zaujalo najmä zahraničných doktorandov a vedeckých pracovníkov.

Na konferencii vystúpilo 51 účastníkov zo Slovenska, z Českej republiky, Poľska, Nemecka i Belgicka, pričom zastupovalo 11 rôznych univerzít a vysokých škôl z 18 rozličných pracovísk.

Konferencia Jednota v mnohosti bola rozdelená do troch prednáškových blokov, ktoré prebiehali simultánne v troch sekciách rozdelených podľa oblasti na biblistiku, systematickú teológiu, praktickú teológiu, religionistiku, etiku, cirkevné dejiny, ekumenickú teológiu, filozofiu, hermeneutiku a medzináboženský dialóg, pričom sa rokovalo v slovenskom, českom i anglickom jazyku. Jednotlivé bloky moderovali doktorandi, ako i pedagógovia EBF UK doc. Mgr. František Ábel, PhD., a Dr. h. c. prof. ThDr. Július Filo, za čo im patrí veľká vďaka. Organizačne boli jednotlivé výstupy rozdelené tak, aby sa účastníci mohli medzi jednotlivými sekciami presúvať, a tak navštíviť práve tú prednášku, ktorá ich zaujímala, a nemuseli tak ostávať len v sekcii, do ktorej boli začlenení.

Hoci bol program prednášok náročný a trval až do neskorších popoludňajších hodín, predsa sa našiel čas i na duchovné rozjímanie. Každé ráno bola účastníkom konferencie poskytnutá možnosť zúčastniť sa na ekumenickom stíšení či na katolíckej omši. V piatok si doktorandi mohli prezrieť centrum Modry. Vďaka komentovanej prehliadke navštívili aj miesta, na ktoré by sa inak nedostali – okrem nemeckého evanjelického kostola to bol najmä bývalý nemecký sirotinec, ktorý zaujal svojou nevšednou históriou z obdobia druhej svetovej vojny. Nakoľko Modra patrí medzi známe vinohradnícke regióny, nemohli byť ani účastníci konferencie ukrátení o možnosť degustácie typických modranských vín, ktoré sú známe svojou kvalitou. Posledný deň sa niesol v záverečnom zhodnotení celého podujatia, ktoré poskytlo nové impulzy pre nasledujúce ročníky tejto konferencie, ktorá sa bude konať opäť o rok, opäť na inom mieste a v inej inštitúcii. V tejto chvíli sa však môžeme tešiť na zborník z tejto konferencie, ktorý by mal vyjsť koncom tohto kalendárneho roka.

Na záver je potrebné vysloviť vďaku celému vedeniu EBF UK a jednotlivým pedagógom, ktorí boli v rozličných podobách ochotní pomôcť, ako i vedeniu Univerzity Komenského a vedeniu Evanjelickej cirkvi a. v. za dôveru a za finančné prostriedky, bez ktorých by nebolo možné túto konferenciu zabezpečiť. Vďaka patrí aj všetkým zložkám, ktoré sa akokoľvek podieľali na príprave konferencie, či už išlo o zabezpečenie ubytovania, občerstvenia, alebo dopravu.

Za organizačný tím