Študenti po stopách Martina Luthera 2016

Študenti po stopách Martina Luthera 2016

Z Prešova 25. apríla 2016 vyrazil autobus spoločnosti Slivtour na týždenný študijno-poznávací zájazd so žiakmi evanjelických gymnázií, ktorí súťažili vo vedomostnej súťaži o reformácii pre kolektívy a obsadili prvé tri miesta.


Žiačky z Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove nastúpili ako prvé. Cestou k nim pristúpili zlatí víťazi z Evanjelického gymnázia Juraja Tranovského v Liptovskom Mikuláši so svojimi pedagógmi a žiaci z Evanjelického gymnázia v Martine, ktorí obsadili druhé miesto. Skupinu nadšených účastníkov poznávacieho zájazdu doplnili pedagógovia z Evanjelickej základnej školy Zlatice Oravcovej v Rimavskej Sobote.

Cesta do prvej zastávky v Nemecku bola dlhá, ale túžba po spoznávaní zaujímavých miest spojených s reformáciou účastníkom pridávala na trpezlivosti, aj keď počas celého týždňa vládlo ukážkové aprílové počasie so zamračenou oblohou, dažďom a snežením. Slniečko len občas vykuklo na povzbudenie; počas celej cesty ho nahrádzali žlté lány repky olejnej, ktorá kvitla vo všetkých štátoch, ktorými sme prechádzali. Ani tento sychravý čas neubral na dobrej atmosfére a duchovnej pohode, ktorú sme zažívali počas celého týždňa.

Prvou zastávkou nášho študijno-poznávacieho zájazdu bolo mesto Erfurt, kde sme mali naplánovanú návštevu augustiánskeho kláštora, v ktorom žil Martin Luther. Žiaľ, pre zdržanie na ceste sme túto návštevu nestihli. Kláštor sme si pozreli len zvonku a prešli sme sa po meste, kde sme okrem iného videli zaujímavú skupinu domov, ktoré postavili na moste nad riekou. Večer sme sa ubytovali v cirkevnom zariadení v Allmenhausene, kde nás srdečne privítali a postarali sa o nás, a napriek chladnému počasiu nám vytvorili príjemnú atmosféru a poskytli výborné pohostenie.

Druhý deň sme navštívili hrad Wartburg, kde sa ukrýval reformátor Martin Luther. Počas svojho pobytu tu preložil do nemčiny Nový zákon. Návšteva tohto hradu zanechá v človeku nezabudnuteľné zážitky, pocit majestátnosti a blízkosť dávnych čias. Hrad má zrekonštruované priestory, ktoré ponúkajú množstvo exponátov, nádherných miestností, zaujímavých príbehov či krásnych výhľadov na mesto Eisenach. Právom je Wartburg zapísaný do zoznamu pamiatok svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pod hradom Wartburg sa rozprestiera mesto Eisenach, kde sme navštívili Bachovo múzeum s úchvatnou expozíciou a množstvom hudobných ukážok z tvorby tohto vynikajúceho hudobného skladateľa. V tomto meste sme navštívili aj Lutherov dom so zaujímavou výstavou, ktorá nás obohatila o množstvo nových vedomostí zo života Martina Luthera. Expozície, ktoré sú inštalované v Bachovom a Lutherovom dome, nám priniesli zážitky pre oči aj uši.

Na tretí deň našej cesty sme navštívili Lutherovo mesto Eisleben. Toto mesto je známe ako miesto narodenia a úmrtia Martina Luthera. Na jeho počesť nesie toto mesto v názve slovo Lutherstadt. Aj toto mesto je zapísané do zoznamu UNESCO. Navštívili sme v ňom rodný dom Luthera, Petrikirche - kostol, kde bol pokrstený, so zaujímavou krstiteľnicou, ale aj dom, kde Luther zomrel. Večer nás čakala cesta do Wittenbergu, významného mesta reformácie, mesta, ktoré tiež patrí k svetovému dedičstvu UNESCO.

Ráno sme cestovali do mestečka Torgau, kde sme si pozreli mestský hrad, absolvovali výstup na hradnú vežu, z ktorej je výhľad na široké okolie, a dom, kde zomrela Katarína von Bora, Lutherova manželka.

Popoludní nás čakal bohatý program vo Wittenbergu, meste, ktoré sa stalo kolískou reformácie. Tu na dvere zámockého kostola pribil Martin Luther 95 výpovedí. Tento kostol sme si mohli pozrieť len zvonku, lebo vnútri prebiehajú rozsiahle rekonštrukčné práce. V kostole sa nachádza aj Lutherov hrob. Absolvovali sme návštevu Lutherovho domu, ktorý stojí na nádvorí Colegia Augustina, starej mestskej univerzity, a tiež návštevu Melanchtonovho domu s množstvom zaujímavých exponátov.

Piatok ráno sme nastúpili na cestu domov, na ktorej nás už sprevádzalo slniečko. Zastavili sme sa v Drážďanoch, kde sme si pozreli znovuvybudovaný kostol Frauenkirche, ktorý bol zbombardovaný počas druhej svetovej vojny, ale podľa dokumentácie ho obnovili v pôvodnej podobe.

Všetci sme boli vďační za úžasnú, požehnanú cestu po stopách reformácie.
Ďakujem Pánu Bohu za požehnanie našej cesty, tajomníkovi GBÚ Samuelovi Miškovi za sprevádzanie po Nemecku a všetkým účastníkom za úžasné spoločenstvo.

Fotografie: Lucia Beňová, Radomír Leicher

Galéria k článku