VOX AURUMQUE vo Veľkom kostole 8. 2.

VOX AURUMQUE vo Veľkom kostole 8. 2.

Pozývame vás na koncert spišskej protestantskej hudby 17. storočia − autorov Thomasa Goslera, Georga Wirsingera a Johanna Schimbrackého, ktorý sa bude konať vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave v sobotu 8. februára o 18.00 hod. Vstupné dobrovoľné.
VOX AURUMQUE (2010)
je mladý vokálny ensemble na slovenskej hudobnej scéne, pôsobiaci v Trnave, zameraný na interpretáciu renesančnej hudby. Zakladateľkou a umeleckou šéfkou súboru je Mgr. art. Hana Schlosser (v súčasnosti doktorandka na Fakulte múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici). Po skúsenostiach s interpretáciou európskej tvorby 16. storočia a po uvedení svetovej premiéry Duchovných piesní Jána Silvána, trnavského rodáka (1493 − 1573) v rekonštrukcii prof. Egona Kráka (marec 2012) sa súbor profiluje ďalej ako interpret duchovnej hudby 17. storočia zo Spiša.

V roku 2013 súbor naštudoval diela Thomasa Goslera a Georga Wirsingera, ako i transkripciu dosiaľ nepublikovaného diela Johanna Schimbrackého, ktoré prezentuje v rámci turné s názvom MUSICA SCEPUSII – THESAURUS NOSTER.

Fenomén duchovnej hudobnej tvorby Spiša zo 17. storočia je už niekoľko desaťročí predmetom bádania slovenských i zahraničných muzikológov. Levočská zbierka hudobnín ako súčasť historického archívu Evanjelickej cirkvi a. v. v Levoči predstavuje jeden z najvýznamnejších prameňov historickej hudobnej tvorby z nášho územia. Vzácne rukopisy a tlače zachytávajú nielen dobovú európsku tvorbu, aká sa na tomto území predvádzala, ale predovšetkým sú jediným zachovaným dokladom tvorby autorov, ktorí žili a pôsobili na území Spiša.

Thomas Gosler, Georg Wirsinger, Johannes Schimbracky, Zacharias Zarewutius, Samuel Marckfelner tvoria veľmi silnú skupinu autorov protestantskej duchovnej hudby Spiša. Pôsobili v rozmedzí od začiatku 17. storočia po sedemdesiate roky 17. storočia v mestách Levoča, Spišské Podhradie, Kežmarok, Spišská Nová Ves a Bardejov. Ich tvorbu možno súhrnne charakterizovať ako veľmi vyspelé, kompozične i výrazovo bohaté kompozície vystavané na základoch vrcholnej až neskorej renesančnej európskej tvorby. V rôznorodosti vplyvov (nemecká protestantská hudba, benátska polychória, manierizmus i prvky nastupujúceho ranobarokového štýlu) sú kompozície ukážkou originality spišských autorov a predstavujú diela s veľkou duchovnou hĺbkou.

Hudba spišských majstrov naposledy zaznela v sedemdesiatych rokoch 17. storočia, keď ju umlčala jedna z najsilnejších vĺn rekatolizácie.

VOX AURUMQUE vystúpi aj v sobotu 28. júna 2014 v rámci IV. evanjelických cirkevných dní v Spišskej Novej Vsi. Vložené 30. 1. 2014