Sláva šľachetným V – vedecká konferencia a slávnostný koncert 12. 10.

Vedecká konferencia Sláva šľachetným V na tému V službách diplomacie sa uskutoční v piatok 12. októbra 2018 od 9.00 hod. v Kongresovej sále Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Hlboká cesta 2, Bratislava. Nadviaže na ňu slávnostný koncert k 100. výročiu vzniku ČSR o 18.00 hod. v Slovenskom rozhlase.

Piaty diel cyklu vedecko-popularizačných podujatí Sláva šľachetným sa bude konať pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka. Organizátori – Spolok Martina Rázusa, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí a Historický ústav SAV v.v.i., ktorý je aj vedeckým garantom konferencie, ho pri príležitosti 100. výročia vzniku Česko-slovenskej republiky venovali významným slovenským diplomatom, pôsobiacim v hraničných obdobiach nášho národa od konca 19. storočia do päťdesiatych rokov 20. storočia.

Poprední vedeckí pracovníci Historického ústavu SAV v.v.i. priblížia osudy jedenástich slovenských diplomatov Milana Rastislava Štefánika, Bohdana Pavlů, Štefana Osuského, Milana Hodžu, Ladislava Szathmáryho, Vladimíra Martina Palica, Vladimíra Svetozára Hurbana Juraja Slávika, Ivana Krnu, Jána Papánka a Vladimíra Clementisa. Vďaka Slovenskému filmovému ústavu v Bratislave a Národnímu filmovému archívu v Prahe sa bude počas konferencie premietať vzácny dobový audiovizuálny materiál.

Výstupom podujatia je kolektívna monografia "Muži diplomacie. Slováci na významných postoch československej zahraničnej služby" s bohatou fotodokumentáciou, zoznamom slovenských diplomatov v rokoch 1918 – 1992 a ministrov zahraničných vecí a veľvyslancov od roku 1993. Autori Slavomír Michálek a kol. (574 strán, ISBN 978 – 80 – 972016 – 5 – 4).

Na konferenciu sa prihláste do 8. 10. 2018: jan@juras.sk, 0905 716 851.

Na tému konferencie nadviaže slávnostný koncert k 100. výročiu vzniku ČSR Sláva šľachetným v rovnaký deň – 12. októbra 2018 o 18.00 hod. v Slovenskom rozhlase.

V programe vystúpi symbolických 100 mladých spevákov, po 50 z Česka a Slovenska s národnými piesňami (Milan Novák, Eugen Suchoň, Igor Bázlik, Karol Ruppeldt, resp. Bohuslav Martinů, Otmar Mácha, Zdeněk Lukáš), pričom na záver si zaspievajú aj spoločne. Verše Martina Rázusa bude recitovať František Kovár.

Podujatie podporili Fond na podporu umenia, PPA CONTROLL a. s., Slovenský filmový ústav, Rozhlas a televízia Slovenska, Bratislavský samosprávny kraj, Hlavné mesto SR Bratislava z grantového programu Ars Bratislavensis. Mediálni partneri: TERAZ.sk, in.ba, Bratislavský kuriér.

Vstupenky: cez TICKETPORTAL

Ján Juráš, Spolok Martina Rázusa, jan(at)juras.sk,  | 3.10.2018

späť na kategóriu


Grafické spracovanie:Ladislav Menyhart