Sláva šľachetným IV 23. - 26. 9.

Sláva šľachetným IV 23. - 26. 9.

Pozývame Vás na 4. ročník vedecko-popularizačného podujatia Sláva šľachetným IV v Liptovskom Mikuláši 23. až 25. septembra 2016. Tentoraz bude venované kapitánom dobrovoľníkov v Slovenskom povstaní 1848/49 a vojenským duchovným v rôznych obdobiach vojnových katastrof.
Z histórie podujatia 2010 – 2014

Spolok Martina Rázusa začal v roku 2010 organizovať vedecko-popularizačné podujatie Sláva šľachetným v Liptovskom Mikuláši s mottom prvej slohy z básne Karola Kuzmányho Kto za pravdu horí.

Zoznam významných postáv v témach podujatí Sláva šľachetným sa postupne rozširoval. V roku 2010 to boli evanjelický kňaz Jur Janoška a dvaja obhajcovia slovenského národa, Škót Robert W. Seton-Watson a Nór BjØrnstjerne BjØrnson a o dva roky neskôr štyria rovesníci (* 1888), priatelia a spolupracovníci, evanjelickí kňazi, literáti, politici Pavol Neckár, Ľudovít Šenšel, Samuel Štefan Osuský a Martin Rázus. V 3. ročníku podujatia sme sa venovali významným osobnostiam z dvoch okruhov sféry pôsobnosti, slovenským vzdelancom – teológom, orientalistom Jánovi Lajčiakovi a Rudolfovi Macúchovi a prvým dvom predsedníčkam spolku slovenských žien Živena Anne Pivkovej a Elene Maróthy-Šoltésovej pri príležitosti 145. výročia založenia spolku.

Sláva šľachetným IV – 2016

Vedecká konferencia sa koná pod odbornou garanciou Historického ústavu SAV s prednášateľmi z Historického ústavu SAV, Vojenského historického ústavu, Ústavu slovenskej literatúry SAV, Divadelného ústavu, Ústredia Ekumenickej pastoračnej služby Ozbrojených síl SR a Ozbrojených zborov SR, Vojenskej akadémie M. R. Štefánika a ďalších inštitúcií. Výberom tém konferencia osciluje medzi vojenskými a cirkevnými dejinami v prepojení na národné hnutie v podmienkach habsburskej ríše, Československej republiky, vojnovej Slovenskej republiky i najnovších dejín duchovnej služby v armáde Slovenskej republiky. Mapuje opomínanú tému pôsobenia vojenských duchovných v priebehu posledných dvoch storočí. Rovnako prináša nové pohľady na revolúciu 1848/49 v habsburskej monarchii a jej uhorský i slovenský kontext.

Autori príspevkov sa sústredia predovšetkým na osudy slovenských národovcov, prevažne kňazov, ktorí sa aktívne zapojili do diania. Priblížia osudy známych, menej známych, ba v niektorých prípadoch verejnosti vôbec neznámych osobností z povstania 1848/49 (Janko Francisci, Janko Kráľ, Ctiboh Zoch, Ján Lehotský, Janko Kučera, Ján Baltazár Jesenský-Gašpare, Michal Miloslav Bakulíny, Jur Langsfeld). Príspevky prinášajú aj prehľadný vývoj inštitúcie kuráta (vojenského duchovného) v mierových časoch a poľných kurátov vysielaných bez zbrane, s kufríkom bohoslužobného náčinia, Slovom, s krížom a knihou k jednotkám vojakov v posádkových mestách či na bojiská, a to až na úroveň prednej línie frontov. Patrili medzi nich Baltazár Ružiak, Ján Bolvanský, Oskár a Aladár Bancíkovci, Daniel Kováč a mnohí ďalší.

Výstupom vedeckej konferencie budú dve publikácie: kolektívna monografia a miscellanea (tu budú napríklad uvedené aj dve básne účastníka Slovenského povstania 1848/49 Mikuláša Dohnányho, zoznam povelov z tohto povstania a ďalšie zaujímavé príspevky).

Súčasťou podujatia budú dva kultúrne programy:

V piatok 23. 9. 2016 v Dome kultúry uvedú členovia Matičnej divadelnej ochotníckej scény Liptovský Mikuláš 3. dejstvo divadelnej hry Jozefa Podhradského Holuby a Šulek a Vojenská hudba Banská Bystrica s dirigentom kpt. Mgr. art. Jánom Goliašom sa predstaví so svojím reprezentačným programom.

V sobotu 24. 9. 2016 v Evanjelickom kostole sa zamyslíme nad príčinami a dôsledkami vojnových katastrof. V programe nazvanom Apokalypsa a znovuzrodenie vystúpia vynikajúci umelci dvoch polstoročím oddelených generácií: recitátor Juraj Sarvaš a organový virtuóz Martin Bako.

Tradičným zavŕšením podujatia Sláva šľachetným bývajú spomienkové služby Božie v nedeľu 25. 9. 2016 o 9.00 hod. v mikulášskom evanjelickom chráme za prítomnosti Čestnej stráže Ozbrojených síl SR; slávnostným kazateľom bude generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby Ozbrojených síl SR Marian Bodolló. Liturgovať budú okrem domácich farárov aj kňazi-vojaci, aktívni účastníci na vedeckej konferencii.

Viac na www.razus.sk.